Yeniden değerleme oranı, enflasyon oranını yansıtan bir oran olduğu için, bu oranın artması, vergi, harç ve cezaların da artması anlamına geliyor. Peki vergi, harç ve cezalar yeni yılda ne kadar olacak? Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, MTV, çeşitli harçlar, araç muayene ücreti, Gelir Vergisi ve idari cezalara ne kadar zam gelecek?

2024 yılı vergi, harç ve cezalara uygulanmak üzere 2023 yılına ilişkin yeniden değerleme oranına esas olan veriyi açıkladı.

2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde kaç oldu?

Evlenme yaşı yükseldi Evlenme yaşı yükseldi

TÜİK'in Ekim ayı enflasyon oranı açıklamasıyla 2024 yılı yeniden değerleme oranları da belli oldu. Buna göre 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 oldu. Yeniden değerleme oranı motorlu taşıt, damga vergisi, trafik cezaları, veraset ve intikal vergileri, pasaport harçları , özel usulsüzlük cezaları, adli ve idari para cezaları gibi ödemelere yapılacak olan zam oranını ifade ediyor.

Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, MTV, araç muayene ücretleri ne kadar zamlanacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Üretici Fiyat Enlfsayonu (ÜFE), Ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 58,46 artış gösterdi. Böylece Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, MTV, çeşitli harçlar, araç muayene ücreti, Gelir Vergisi tarife dilimleri ve idari cezalar yüzde 58.46 oranında zamlanacak.

Vergi Usul Kanunu gereğince Cumhurbaşkanı, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50'ye kadar artırma veya azaltma yetkisine sahiptir. Önceki yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi verileri üzerinde bu yetkiyi kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MTV'nin yeniden değerleme oranını yüzde 122,9'dan yüzde 61,5'e düşürmüştü.

Yeniden değerleme oranı nasıl hesaplanıyor?

Yıllık olarak belirlenen yeniden değerleme oranı; ilgili yılın Ekim ayından geriye doğru 12 aylık dönemin endekslerinin aritmetik ortalamasının, bir önceki yılın Ekim ayından geriye doğru 12 aylık dönem endekslerinin aritmetik ortalamasına bölünerek hesaplanıyor.

Editör: Türkiye Kulisi