-48 Kadın üyesi bulunan kooperatifin örnek başarısı

- Vali Kumbuzoğlu: “Kadın birlikteliğinden doğan gücü hep beraber görüyoruz. Devletimizin desteği hep yanınızda olacak”

Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde kurulan Gülağaç Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin 48 kadın üyesi bir yandan yöresel ürünlerin üretim, pazarlama ve satışını yaparken diğer taraftan kooperatif adına alınan tarımsal alanda kurulan serada; domates, salatalık ve marul üretimi yapıyor. Kooperatif, kadın üyeleri ile dezavantajlı kadınlardan oluşan 15 kişiye de istihdam sağlıyor.

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu; Gülağaç İlçesinde Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin sera alanlarını ziyaret etti. Kooperatifin faaliyetleri ile ilgili bilgi alan Vali Kumbuzoğlu; ilçede örnek olan başarı hikayesini kooperatif üyesi kadınlardan dinledi.

Kooperatif için satın alınan ve 5 bin 500 m2 alanda kurulan serada incelemelerde bulunan Vali Kumbuzoğlu, ceketini çıkartarak, İlçe Kaymakamı Muhammet Fatih Aydın, Belediye Başkanı Doğan Başbuğ Aşıklı Kadın Kooperatif Başkanı Yeşim Kavak ve kooperatif üyesi kadınlarla serada yetiştirilen salatalıkların hasadını yaptı.

Vali Kumbuzoğlu yaptığı açıklamada 2020 yılında kadınlardan müteşekkil olarak kurulan kooperatifin kısa sürede faaliyet alanını genişleterek üretime başladığını kooperatifin 15 kişilik kadın istihdamını da sağlayarak örnek bir başarı hikayesi oluşturduğunu belirtti.

-Kadın girişimciliği açısından çok önemli

ÜNİVERSİTE VE SANAYİNİN ORTAK PAYDASI AKSARAY’DIR ÜNİVERSİTE VE SANAYİNİN ORTAK PAYDASI AKSARAY’DIR

48 üyesi bulunan kadın kooperatifinin ilerde daha büyük işlere imza atacağına inandığını vurgulayan Vali Kumbuzoğlu açıklamasında; “Burada kadınların birlik ve beraberliklerinden doğan gücü ve güzelliği görüyoruz. Büyük emek veriyorlar örnek teşkil ediyorlar. Bu başarı esasında kadın girişimciliği açısından önem taşıyor. Tarıma olan katkı açısından kadınların katkısı giderek artıyor. Bu kooperatifin en güzel tarafı ise devletin verdiği krediler, hibe ve katkılar karşılık buluyor. Bu çok güzel bir örnek. Devletin bu desteklerinin olumlu sonuç ortaya koyduğunu görmek çok güzel. Şehrin valisi olarak bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bu büyüme sürecinde onlara desteğimizi daha da arttırma hedefinde olacağız. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum’ dedi.

Kooperatif başkanı Yeşim Kavak’da yaptığı açıklamada Gülağaç İlçe Tarım Müdürlüğünün destekleri ile hazırlanan ve yüzde 80 hibe alan proje sayesinde kurulan seralarda salatalık, domates aynı anda ikinci ürün olarak marul üretimi yaptıklarını söyledi. Pazar sorunları olmadığını belirten Kavak, kooperatifin üyelerinden ve ilçede dezavantajlı grupta yer alan kadınlar dan olmak üzere 15 kişiye de iş imkânı sunduğunu ifade etti.

Üretimin içinde olmanın, aile bütçelerine katkı sağlamanın kooperatif üyesi kadınlara büyük bir özgüven sağladığını kaydeden Kavak; kadın kooperatifinin yaptığı işlerle tüm kadınlara örnek olduğunu, kendilerine bu imkanları sağlayan tüm yetkililere minnettar olduklarını söyledi.

Editör: Hilmi Alper