65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanamayacağı yönünde çıkan haberler doğrultusunda otobüsçüleri üzecek sert cevap geldi. Kanunla yapılan düzenlemenin ancak başka bir kanunla kaldırılabileceği, Kanunla yapılan 65 yaş ve üzeri ücretsiz ulaşımı, belediye ya da bir kurum kaldıramaz. Uygulama yapmaya çalışanlara ağır cezalar uygulanır denildi.

Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Veysel Öztürk, ‘kentte 65 yaş ve üstü yolcuların ücretsiz taşınması uygulaması için 15 Ekim tarihinden itibaren bir düzenleme kararı alınacağını ve Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin uygulamanın kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yürüttüğünü ve iktidarla görüşmelerin devam ettiğini ifade etmişti.

Ayrıca Başkan Veysel Öztürk açıklamasının devamında; Bizim Türkiye Halk Otobüsçüler Birliği yönetimi, büyükşehirlerle birlikte bir toplantı yaptı. Orada da yaşadığımız sorunların yanında 65 yaş üstü çok külfet getirdiği için halk otobüslerine binişlerinin ücretli olması için bir teklif verdi. Gazi ve şehit yakınlarına bir şey demiyoruz, onlar aynı şekilde ücretsiz binmeye devam edecekler. Ancak bizim oda olarak aldığımız bir karar yok, üst kuruluşumuz öyle bir karar alırsa o da Türkiye genelinde geçerli olur. Şu an üst kuruluşumuzun hükümetle görüşmeleri var ve anlaşma durumu da var. Duyduğumuza göre de meclis açıldığında bu konu görüşülecek demişti.

Bu açıklama Aksaray ve Türkiye gündemine düşerek 15 Ekim 2023 tarihinde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanamayacağı merak konusu olurken konu ile ilgili açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ve Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’den geldi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Bazı belediyelerin ve kurumların 65 yaş ve üzeri yurttaşların ücretsiz ulaşımını kaldırma kararına yönelik yaptığı açıklamasında, kanunla yapılan düzenlemenin ancak başka bir kanunla kaldırılabileceğini söyleyerek, “Kanunla yapılan 65 yaş ve üzeri ücretsiz ulaşımı, belediye ya da bir kurum kaldıramaz” dedi.

Aksaray gündeminde yer alan 65 yaş üzeri vatandaşlara toplu taşımanın durumu merak konusu oldu. Özel halk otobüsü işletmecilerinin istek ve talepleri 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz olarak yararlandıkları bu hizmetten para alınması yönünde idi. Konuya dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş bir açıklama yayımladı; “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkânlarından ücretsiz bir biçimde yararlanabilmeleri için gereken desteği sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Göktaş, ücretsiz seyahat hakkından yararlanan 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan yurttaşların şehir içi toplu taşımada ücretsiz taşınmasının kanunla düzenlendiğinin altını çizdi. Kanuna karşı gelenler için bir cezai müeyyide olacağını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de “Kanunla yapılan düzenlemeyi bir belediye ya da herhangi bir kurum kaldıramaz. Bunu başka bir kanunla ancak kaldırabilirsiniz. Dolayısıyla bu tür şeyler sadece bir tepkidir hatta belki bir kamuoyu yoklaması olarak görüyorum dedi. Bazı belediyelerin ya da bazı kooperatiflerin bir kamuoyu oluşturmak ve böyle bir şeyin altyapısını hazırlamak adına yaptıkları ama zamanlaması çok yanlış ifadelerini kulandı.

‘OTOBÜSLERİN EN BÜYÜK MALİYET KALEMİ YAKIT

Aksaray Adana karayolunda feci kaza Aksaray Adana karayolunda feci kaza

Bu kanuna karşı bir takım uygulamalar yapanlara da illa ki bir cezai müeyyidesi olur. Onları uyaralım öncelikle. Fakat şunu da belirtelim; haklı yönleri yok mu? Var tabi. Yani belediye ve halk otobüsleri ile ilgili sıkıntılar var. Çünkü otobüslerin en büyük maliyet kalemi yakıt olduğu için ve onun da fiyatlarından dolayı böyle bir sıkıntı var. Bu sıkıntıdan dolayı bir tepki gösterildi zaten fakat bu çözüm değil” dedi.

Şahin, verilen serbest biniş hakkının suistimal edilmemesi için sınırlama ya da aylık ulaşım ücret desteği yapılması gerektiğini söyleyerek, “Tüketiciler Birliği olarak her iki tarafa da söyleyeceğimiz çözüm şu; eğer 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza böyle bir hak veriliyor ise ve bunun da bir sınırlaması yok ise ki ne saat sınırlaması var ‘sabah 7-9 arası akşam 4’den sonra binilemez’ gibi bir sınırlama yoksa ve sayı itibarıyla da bir sınırlama yoksa ki günde 50 defa binenler var. Hatta bu işi meslek haline getirip, kuryelik yaparak bunu belediye otobüsleriyle taşıyanlar var bedavaya getirerek. Bu da tespit edilmiş. Bunun önüne geçmenin yolu aslında eğer bir yardım yapılacaksa bakanlık tarafından ki belediyelere ve özel otobüslere veriliyor bu para yaşlı başına, bunu direkt 65 yaş üzerine yapsak yani aylık 500 TL ulaşım desteği diye 65 yaş üstüne bakanlığın yapacağı bir destek burada hem yoğunluğu bitirir, hem suistimali bitirir hem de belediye otobüsleri ‘bize bugün ne kadar bedava bindi’ endişesi taşımazlar. Bir çözüm önerisi bu ve bunun değerlendirilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper