Türkiye özellikle yaşlıların rahatlıkla yolculuk yapabilmesi için yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ‘Herkes için erişebilir ulaşım’ sloganı yeni bir projeye imza atıyor. Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen farklı şehirlerde de kullanabilecek Türkiye Kart projesinin yaygınlaştırılacağını ifade etti.

TÜRKİYE KART İLE KESİNTİSİZ ULAŞIM

110 yaşına kadar yaşamanın sırrı! 110 yaşına kadar yaşamanın sırrı!

Ayözen, "Yaşlı ve engelli bireylerimizin sosyal, ekonomik hayata katılımlarını artırmak için canlı bağlantı sağlama gibi PTTKart’la entegre bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Yine bu uygulamayla birlikte refakatçi uygulamasını da hizmete almış olacağız. Türkiye Kart kesintisiz hizmeti bu uygulamanın içerisine dahil etmeyi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla birlikte planlıyoruz ve bu anlamda yaşlılarımızın farklı şehirlerde entegre bir şekilde hiçbir başka kartı almadan tek kart vasıtasıyla yolculuklarını gerçekleştirmesini sağlayacağız. Bu çalışmayı da Konya ilinden pilot olarak başlatıyoruz” dedi.

Türkiye Kart’ın özel halk otobüslerinin desteklenmesi adına önemli bir etken olacağını söyleyen Ayözen, verilecek ek ücret ve teşvikin de Türkiye Kart’tan biniş başına sağlanacağını söyledi.

DEMANS HASTALARINA AKILLI UYGULAMA

Demans hastalarına da yeni bir uygulamanın gündemde olduğunu ifade eden Ayözen, “Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için mobil uygulama ve çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik uygulaması ve kart uygulamasını planlıyoruz” dedi.

Editör: Türkiye Kulisi