Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma Türkiye'de 6 Şubat'ta 50 binden fazla kişinin ölümüne ve yüzbinlerce binanın yıkılmasına neden olan Kahramanmaraş depremlerinde Pütürge fayının kırılmadığını tespit etti. Bilim insanları sürtünmenin yoğunlaşması durumunda Malatya yakınlarında 6,8 büyüklüğünde bir depremin tetiklenebileceği uyarısında bulundu.

"UZUN DÖNEM BÜYÜK DEPREM OLMAZ"

Bu iki büyük depremin ardından ise Doğu Anadolu Fay (DAF) Hattı üzerinde peş peşe depremler yaşandı. Her deprem 6 Şubat'ın unutulmaz acısını hatırlatırken Prof. Dr. Görür, önemli bir açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Görür, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı: "Amerikalılar, Malatya’da 6.8 deprem olacak diyorlarmış. 6 Şubat deprem kırıkları birbirlerini kesmedi. Aralarında kısa bir boşluk kaldı. Burada bir deprem olabilir ama o kadar da büyük değil. Elazığ’dan Hatay’a kadar kırılmamış fay veya fay kesimlerinde küçük-orta boyutlu depremler olabilir. ama DAF/ÖLÜ DENİZ hattı üzerinde artık uzun bir dönem büyük depremler olmaz.”

Kars'ta 5 katlı binada patlama sonrası yangın Kars'ta 5 katlı binada patlama sonrası yangın

İŞTE NACİ GÖRÜR'ÜN PAYLAŞTIĞI O HARİTA

6,8 büyüklüğünde deprem olacak diyen ABDlilere Naci Görürden haritalı yanıt

Editör: Türkiye Kulisi