Sıkılaşan küresel arz petrol fiyatlarını 85 doların üzerine kadar yükseltti. Dolar/TL kuru ise salı günü 26,96 liradan işlem görmeye ve yukarı yönlü hareketlerini canlı tutuyor. Akaryakıt fiyatlarına ise peş peşe zam geldi. Benzine ve motorine yapılan zammın ardından LPG’ye de zam geleceği öğrenildi.

BRENT PETROL 3 AYIN EN YÜKSEĞİNDE

Petrol salı günü varil başına 85 doların üzerine tutundu. Böylelikle üç ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Petrol piyasalarının gözü bu ay yapılacak OPEC toplantısında. Suudi Arabistan’ın kesintileri devam ettirmesi bekleniyor. 

Talep tarafında son veriler, ABD yakıt talebinin mayıs ayında 20,78 milyon varil/gün ile Ağustos 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldiğini ortaya koydu. ABD benzin talebinin ise 9,11 milyon varil/gün ile Haziran 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösterdi. Analistler gelecek yıl talebin artacağı yönünde görüş bildirdi.

DOLAR/TL KURU ARTIŞLARINA DEVAM EDİYOR

Döviz kurları ise yukarı yönlü hareketlerine devam ediyor. Dolar endeksi salı günü 102 civarında yükseldi ve tacirlerin ekonomi ve para politikası görünümüne yön verecek daha fazla veri beklemesiyle üç haftanın en güçlü seviyelerine yakın bir yerde geziniyor. Dolar/TL kuru 26,96 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Benzin, motorin, LPG! Petrol rekor seviyeye yükseldi, her birine ayrı ayrı zam geldi

MOTORİN BENZİN FİYATINI GEÇTİ

Çin’deki talep beklentileri ile Rusya’nın arz kesintileri akaryakıt fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. ÖTV artışlı ile yükselen akaryakıt yeni zamlarla beraber yükseliyor. Son olarak motorine dün gece yarısından itibaren 1 lira 7 kuruş zam geldi. Benzinin fiyatı ise geçtiğimiz hafta iki kez değişti. Böylelikle motorinin fiyatı benzini geçti. 

LPG’YE ZAM GELİYOR

Döviz kurlarındaki hareketlilik LPG’ye bu geceden itibaren 2 lira 15 kuruş zam gelmesi bekleniyor. İstanbul Avrupa Yakası'nda LPG’nin litre fiyatı 15,80 liraya, Anadolu Yakası’nda 16,23 liraya yükselecek.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul Anadolu Yakası

Kredi kartına taksit kalkıyor mu? Kredi kartına taksit kalkıyor mu?

Benzin fiyatı: 35,99 TL
Motorin fiyatı: 36,36 TL

İstanbul Avrupa Yakası

Benzin fiyatı: 36,03 TL
Motorin fiyatı: 36,42 TL 

Ankara

Benzin fiyatı: 36,55 TL
Motorin fiyatı: 36,92 TL

İzmir

Benzin fiyatı: 36,56 TL
Motorin fiyatı: 37,04 TL

Editör: Türkiye Kulisi