AKSARAY BELEDİYESİ SU TASARRUFU İÇİN STRATEJİK ADIMLAR ATIYOR AKSARAY BELEDİYESİ SU TASARRUFU İÇİN STRATEJİK ADIMLAR ATIYOR

Aksaray daki tarihi höyükte inceleme başlatıldı

Aksaray’ın Eskil ilçesine bağlı Böğet Köyünde bulunan tarihi höyük il genel meclis üyeleri tarafından yerinde incelendi. Böğet köyü muhtarı Mustafa Özkan’ın talebi doğrultusunda inceleme komisyonu höyüğü karı karış inceledi. Kaçak kazıların yapıldığı tarihi höyükte köy sakinleri de kaçak kazılardan rahatsız. Tarihi kaynaklara göre 5 bin yıl önce Hitit dönemine ait höyük 32 bin metrekare alana sahip. Tarihi höyüğün açılarak turizme kazandırılması hedeflenirken bu sayede kaçak kazılarında önüne geçilmiş olacak. 
İl Genel Meclis Üyesi Necip Çeçen, M.Ö. 3000 yıllık tarihi höyük için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kaçak kazıların da yapıldığını belirten Çeçen, “Muhtar heyetinden verilen bir dilekçe üzerine İl Özel İdaresi olarak Kültür Turizm Komisyonuyla birlikte buraya geldik. Şu an höyük üzerinde incelemelerde bulunuyoruz. Teknik heyetimizle birlikte köyümüzdeki milattan önce 3 bin yılına dayanan höyüğün kaçak kazılar yapıldığı, köylüleri rahatsız ettiği ve bu höyüğün turizme kazandırılması daha uygun. Gerekli yerlere gerekli raporları yazıp burayla ilgili çalışmaların biran önce başlatılmasını Allah’ın izniyle sağlayacağız” dedi.

Editör: Hilmi Alper