İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2023 yılı 2. olağan toplantısı Aksaray Valiliği toplantı salonunda Vali Yardımcısı Şeyma Polat Balak başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Aksaray Valiliği öncülüğünde Sultanhanı, Eskil ve Ortaköy ilçelerinde açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleri ve yine Aksaray Valisi Sayın Hamza Aydoğdu’nun öncülüğünde ilimize kazandırılan yeni yatırımlarla birlikte istihdamda önemli artışlar kaydedildi.

Aksaray İli TR71 Bölgesi’nde (Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale) yer almakta olup işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerden olup Aksaray’da 2022 yılında 9.106 kişilik istihdam gerçekleştirildi. 2023 yılı ilk çeyreğinde 2.406 kişi istihdam edildi.

Aksaray Valiliği öncülüğünde; İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 257 kişi İşbaşı Eğitim Programı (İEP) kapsamında mesleki deneyim ve tecrübe kazandırılarak istihdam edildi.

2023 Yılında İstihdam da %26’lık artış gerçekleşti.

2022 yılında İŞKUR aracılığıyla 5.892’i erkek, 3.214 kişi kadın olmak üzere toplamda 9.106 kişi işe yerleşti. Bir önceki yıla göre Kadın İstihdamında %58’lik, Erkek İstihdamında %24,3’lük toplam istihdamda %34,5’lik bir artış yaşandı. Aksaray İşe Yerleştirmede Türkiye 4.sü oldu.

2023 yılında İŞKUR aracılığıyla 1.774 erkek, 632 kişi kadın olmak üzere toplamda 2.406 kişi işe yerleşti. Bir önceki yıla göre Kadın İstihdamında %27,7’lik, Erkek İstihdamında %22’lik toplam istihdamda %26’lik bir artış yaşandı.

Aksaray’da 2023 yılının ilk çeyreğinde 1.311 genç işe yerleşti.

2022 Yılında 15-29 yaş grubunda 5.030 Genç işe yerleşti 2023 yılı Nisan ayı itibariyle 1.311 genç işe yerleşti.

10.346 kişiye bireysel danışmanlık gerçekleşti.

İş ve Meslek Danışmanları tarafından 10.346 kişiye bireysel danışmanlık gerçekleştirildi. Ayrıca 1.412 işyeri ziyaret edilerek İŞKUR teşvik ve destekleri anlatıldı

İş Kulübü liderleri tarafından bugüne kadar dezavantajlı grupta yer alan kadınlara, gençlere, göçmenlere, engelli ve eski hükümlü vatandaşlar sosyal yardım yararlanıcıları yer almak üzere toplamda 2.411 katılımıyla CV hazırlama, iş arama kanalları, mülakat teknikleri, işveren beklentileri, mülakat simülasyonları ve kariyer yetkinlikleri alanında eğitimleri verilmiş ve istihdam edilebilirlikleri arttırılarak istihdamları gerçekleştirildi.

İŞKUR Meslek Danışmanları tarafından 2022 yılında Üniversite ile 12. sınıf öğrencilerine “iş arama becerileri” önemi, 8. sınıf öğrencilerine “Meslek Seçiminin Önemi” hakkında yapılan faaliyetler kapsamında 14 eğitim öğretim kurumu ziyaret edilmiş olup 1.412 öğrenciye bilgilendirme yapıldı.

172 depremzede vatandaşımız işe yerleşti.

6 Şubat’ta 11 ilimizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinde ilimize gelen depremzede vatandaşlarımıza yapılan çalışmalar kapsamında;

İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan KYK’da misafir edilen depremzedelerin normalleşmelerine yardımcı olmak için tüm yurtlarda bugüne kadar 10 İş ve Meslek Danışmanı tarafından 3.294 vatandaşımıza “Bireysel Danışmanlık Hizmeti”, 99 vatandaşımıza “İş Kulübü Eğitimi “verilmiştir, 127 vatandaşımıza Meslek Danışmanlığı hizmeti verilmiştir. Toplamda 3.520 vatandaşımıza danışmanlık hizmeti sunulmuştur. İlk etapta çalışmak isteyen 172 vatandaşımız iş başı yapıldı.

1.640 işyeri ziyareti gerçekleşti.

2023 yılı Nisan ayı itibariyle İl Müdürlüğü faaliyet alanı içerisinde 1+ istihdamlı 632, 10 + istihdamlı 963, 50+ istihdamlı 45 olmak üzere toplam 1.640 özel sektör işyerine İş ve Meslek Danışmanları tarafından ziyaret düzenlenerek ve aktif işgücü programları kapsamında teşvik ve desteklerden anlatıldı.

KARACAER’DEN HALI SAHA SÖZÜ KARACAER’DEN HALI SAHA SÖZÜ

Aksaray Valiliği öncülüğünde, İŞKUR Koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımızın, paydaşlarımızın destekleriyle ilimiz Türkiye genelinde ilk 10 içerisinde yer aldı.

Vali Yardımcısı Şeyma Polat Balak Başkanlığında gerçekleşen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısına Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Kulak, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammet Akbulut, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkan Yrd. Veysel Öztürk, Aksaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. İlkay Tosun, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, Ticaret İl Müdürü İsmail Sevim, Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray Koordinatörü Fatma Becerikli, Organize Sanayi Bölge Müdürü Ali Bay, Girişimci İş Kadınları Dernek Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, Türkiye Engelliler Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Bekir Kaya, Türkiye İşveren Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Hüseyin Özkan, Türkiye İşçi Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Muhterem Taşdemir, HAK-İŞ Konfederasyonu Aksaray Temsilcisi Celal Bozkıl katıldı.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper

Editör: Hilmi Alper