Aksaray Üniversitesinin yeni rektörü belli oldu

Aksaray Üniversitesinin (ASÜ) yeni rektörü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Temmuz 2023 tarihli 336 sayılı kararı ile  Prof. Dr. Alpay Arıbaş atanmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aksaray Üniversitesi rektörünün atanması için kararı resmi gazete de yayınlandı. Arıbaş ile birlikte 20 Üniversiteye yeni rektörler atandı.

Aksaray Üniversitesinin kurucu rektörü Prof. Dr. Necdet Sağlam’ın ardından iki dönemdir de rektörlük görevini Prof. Dr. Yusuf Şahin yürütüyordu.

2006 yılında kurulan Aksaray Üniversitesini yeni rektörlüğüne Prof. Dr. Alpay Arıbaş atandı. ASÜ’nin yeni rektörü Alpay Arıbaş son olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kardiyoloji  Anabilim dalı olarak görev yapıyordu.

Arıbaş, 2009 yılında Tıp Fakültesinde akademik göreve başladı. 2010 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Kardiyak Aritmiler ve kardiyak Pacemakerler konularında eğitim aldı. 2015 yılında Doçent, 2021 yılında Profesör ünvanlarını aldı.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 20 üniversiteye yeni rektör ataması yapıldı.  Üniversiteler arasında Aksaray Üniversitesi de yer aldı.

Aksaray Üniversitesi’nin yeni rektörü olarak Prof. Dr. Alpay Arıbaş, atanmasının ardından üniversite yönetimine resmen başlamıştır. Prof. Dr. Arıbaş, üniversitenin idari ve akademik lideri olarak büyük bir sorumlulukla göreve getirilmiştir.

Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Akademik kariyeri boyunca üstlendiği farklı görevlerle, bilimsel çalışmalara önemli katkılarda bulunmuş ve alanında saygın bir isim haline gelmiştir. Türkiye genelinde ve uluslararası alanda çeşitli bilimsel yayınları ve projeleri bulunan Prof. Dr. Arıbaş, akademik alanda gösterdiği başarılarla tanınmıştır.

Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasının ardından, Prof. Dr. Alpay Arıbaş, üniversitenin vizyonunu ve misyonunu koruyarak, daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir. Eğitim kalitesini artırmak, akademik başarıları desteklemek ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek gibi önemli hedefler belirlemiştir. Ayrıca, öğrenci odaklı bir anlayışla hareket ederek, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimine katkı sağlamayı önemsemektedir.

Yeni rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, göreve başladığı günden itibaren üniversite personeli ve öğrencileriyle bir araya gelerek, onların görüş ve düşüncelerini almayı önemli bir adım olarak görmektedir. Üniversitenin farklı paydaşlarıyla işbirliği içinde çalışarak, üniversitenin daha da ileriye taşınması için çaba göstermektedir.

Prof. Dr. Alpay Arıbaş’ın atanması, Aksaray Üniversitesi’nde yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur. Üniversitenin gelişimine ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla yapacağı çalışmalar, bölgenin eğitim ve araştırma alanındaki önemli merkezlerinden biri haline gelmesine yönelik umutları artırmıştır.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş kimdir?

Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Aslen Aksaraylı, babası Aksaray’ın Gökçe (Mamasun) köyünden annesi Hasas Mahallesinden, Babasının memuriyetinden dolayı 1968 yılında Bitlis’te doğdu.

1993 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1993-1998 yılları arasında mecburi hizmet ve askerlik yükümlülüğünü pratisyen hekim olarak yerine getirdi. 1998-2003 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 2003-2009 yıllarında Konya Numune ve Meram Eğitim Araştırma hastanelerinde Kardiyoloji uzmanı olarak çalışan Dr. Arıbaş, 2009 yılında Tıp Fakültesinde akademik göreve başladı. 2010 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Kardiyak Aritmiler ve kardiyak Pacemakerler konularında eğitim aldı. 2015 yılında Doçent, 2021 yılında Profesör ünvanlarını aldı. NEÜ Simülasyon merkezi ve Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 2014 yılında Uluslararası katılımlı 30. Türk kardiyoloji kongresinde ‘’Günün en İyi Posteri’’ ödülünü aldı. Uluslararası dergilerde yayımlanmış 47 adet çalışması, ulusal kitapta bölüm yazarlığı, çok sayıda uluslararası ve ulusal bildirisi mevcuttur.
Türk Kardiyoloji ve Avrupa Kardiyoloji Dernekleri üyesi olan Prof. Dr. Alpay Arıbaş evli ve bir çocuk babasıdır.

Resmî Gazete yayınlandı, Erdoğan’ın imzasıyla 20 üniversitenin rektörü değişti; Adıyaman Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Keleş

ORTAK EĞİTİMDE ASÜ-HAVELSAN İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK ORTAK EĞİTİMDE ASÜ-HAVELSAN İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Aksaray Üniversitesi: Prof. Dr. Alpay Arıbaş

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi: Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı

Amasya Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi Ankara Yıldırım

Beyazıt Üniversitesi: Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu

Giresun Üniversitesi: Prof. Dr. Yılmaz Can

Hitit Üniversitesi: Prof. Dr. Ali Osman Öztürk

İstanbul Üniversitesi: Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar

Karabük Üniversitesi: Prof. Dr. Fatih Kırışık

Kastamonu Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi: Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil

Koç Üniversitesi: Prof. Dr. Metin Sitti Kütahya

Dumlupınar Üniversitesi: Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi: Prof. Dr. Rana Kibar

Ordu Üniversitesi: Prof. Dr. Orhan Baş

Sağlık Bilimleri Üniversitesi: Prof. Dr. Kemalettin Aydın

Sinop Üniversitesi: Prof. Dr. Şakir Taşdemir

Süleyman Demirel Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet SaltanYozgat Bozok Üniversitesi: Prof. Dr. Evren Yaşar 

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper