Aksaray’da Haziran ayı içinde 232.125 kişi sorgulandı 1.871 aranan şahıs tespit edildi 703 kişi tutuklandı

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu; aylık Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı sonrasında açıklamada bulundu. Vali Kumbuzoğlu; 177 Polis ve 110 Jandarma ekibinin Aksaray’da güvenlik ve asayişin tesisi ve devamı için 7 gün 24 saat esasıyla, kesintisiz çalıştığını; ekiplerin şok uygulamalar yaparak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. 

Vali Kumbuzoğlu İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ali Bayer ve Emniyet Müdürü Murat Kolcu ile birlikte asayiş ve güvenlik olaylarının Haziran Ayı değerlendirme toplantısı sonrasında elde edilen verileri paylaştı. 

Haziran ayı içinde kolluk ekiplerinin 232.125 şahısın sorgulamasının yapıldığını bunlardan 1.871 aranan şahsın tespit edilerek işlem yapılan 703 şahsın tutuklandığını ifade eden Vali Kumbuzoğlu; kişilere karşı meydana gelen olayların %98’i malvarlığına karşı meydana gelen olayların ise %87’sinin aydınlatıldığını bu olaylarla ilgili toplamda 793 şahısın yakalandığını belirtti. Yapılan tüm çalışmalar neticesinde, Haziran ayı asayiş olaylarında %14’lük bir azalma görüldüğünü vurgulayan Vali Kumbuzoğlu; 

“Kaçakçılıkla mücadele için yaptığımız operasyonlarda ise makaron,  tarihi eser,  elektronik sigara ve cep telefonu başta olmak üzere, kaçak malların ele geçirilmesi ve aranan şahısların bulunmasında geçen yıla oranla, %26’lık bir artışla büyük bir başarıya imza atılmıştır.2024 yılının ilk altı ayında yaptığımız narkotik operasyonları ile225 gr eroin, 4.420 gr esrar,  4.180 gr bonzaive 19.000 adet uyuşturucu nitelikli hap ele geçirilmiştir. Narkotikle mücadelemizin başarıya ulaşabilmesi biraz da ailelerimizin dikkati, desteği, şefkatli tavırları ve oluşturacağımız toplumsal bilince bağlı. Onun için herkesin tam desteğine ihtiyacımız var” 

Haziran ayında okulların tatil olması ve Kurban Bayramı nedeniyle trafikgüvenliği ve radar uygulamaları, düzensiz göçmen kontrolleri başta olmak üzere birçok konuda ek tedbirler alıp, uygulamalar yapıldığını aktaran Vali Kumbuzoğlu; “Bu kapsamda yapılan denetimleri dört kat arttırarak 38.520 araç ve sürücüyü denetledik.  Bayram tatili boyunca ilimizde 54 adet yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş bu kazalarda herhangi bir ölüm meydana gelmemiştir.” dedi.

Aksaray'da kâğıt fabrikası yandı Aksaray'da kâğıt fabrikası yandı

Yaz mevsimi itibariyle gurbetçilerin memleketlerine gelmesi ile cadde ve sokakların canlanmaya başladığını ifade eden Vali Kumbuzoğlu düğünlere de dikkat çekerek açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Gurbetçi hemşerilerimiz teşrif etmeye başladılar. Cadde ve sokaklarımız bu mevsimde daha canlı ve kalabalık olacak. Kendilerine ‘hoş geldiniz’ diyorum. Herhangi bir aksama olmaması için tüm tedbirleri aldık. Karşılıklı saygı ve hoşgörü göstermemiz gereken bir husus da düğünlerimiz. Unutmayalım ki; Bir kişinin özgürlük sınırları bir başkasınınkinin başladığı yere kadardır.  Birbirimizi rahatsız ve huzursuz etmemeye gayret edelim.  Polis ve Jandarma Ekiplerimizin “Mutluluğa Kurşun Sıkma” mottosuyla aldıkları tedbirlere harfiyen uyalım lütfen.  Sevinçli günlerimiz hüzne dönüşmesin.  Asla müsamaha göstermeyeceğimiz bir konu da çocuk istismarı ve dilencilik. Geçtiğimiz hafta geniş çaplı ve şok bir uygulama yaptık. Bunlara devam edeceğiz. Devletimiz “Sosyal Devlet” sorumluluğu ile ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımı yapıyor zaten. Hemşerilerimizin de duygu sömürülerine itibar etmemelerini istirham ediyorum. Bizlerin huzur ve güvenliği için gecelerini gündüzlerine katan,  Hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan çalışan emniyet ve jandarma teşkilatımızın kahraman mensuplarına da teşekkür ediyorum.  Ay yıldızlı al bayrağın gölgesinde, yüreklerine hüzün, ayaklarına taş değmesin.  Şehr-i Süleha Aksaray’ın her bir ferdine sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.

Editör: Hilmi Alper