AKSARAY’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR:

Hamidiye Mahallesi’nde dönüşüm başladı

Hamidiye Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm yapıldığını başlıyor. Kentsel dönüşüm için bugün ilk çalışma bugün törenle başladı. 1 Milyar 40 Milyon liraya yapılacak kentsel dönüşümle 575 adet bağımsız, 650 araçlık oto park ve iki büyük cadde ile binalar ile birlikte konut, işyeri ve dükkânlar bulunacak. Aksaray’ımızda modern bina diye nitelendirebileceğimiz bir mimari yapıyla ve Aksaray’ımızın kültürünü yansıtan Selçuklu motifleriyle bürünecek.

Şehrin en kapsamlı ilk kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirildiğini bildiren Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Kentsel dönüşümün yapıldığı basın toplantısı düzelendi. Başkan Dinçer burada yaptığı konuşmada, bölgede olası doğal afetlerde can ve mal kayıplarının önlendiğine dikkat çekerek Aksaray’a estetik bir görünüm kazandıracaklarını vurguladı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Hamidiye Mahallesinde gerçekleştirecekleri kentsel dönüşüm projesinden bahsetti. Hamidiye Mahallesinin kentsel dönüşüm yapılması noktasında çok aciliyet arz ettiğini vurgulayan Başkan Dinçer açıklamalarına şöyle devam etti, “İçerisindeki binalarımızın malum durumu yıkılmaya yüz tutmuş binalarımız aynı zamanda mahallelerimiz içerisindeki sosyolojik durum, yapı hepimizi derinden üzüyor ve etkiliyordu ve göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde buranın dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalara başlamıştık. İki, iki buçuk yıl önce başlamış olduğumuz çalışmanın neticesinde üç kez ihalesi yapılıp da verilemeyen alanımız Allah’a hamdolsun şimdi müteahhidimiz tarafından, yükleyici firmamız tarafından ihalesi alındı ve bugün itibarıyla kazmayı vuraraktan çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız.” dedi.

AKSARAY NEFES GELECEK

Aksaray’ı modern bir mimari yapıya kavuşturacaklarını vurgulayan Belediye Başkanı Dinçer, Projeye ilişkin yaptığı açıklamada konuşmalarına şöyle devam etti, “575 adet bağımsız birim var. İçerisinde konut, işyeri ve dükkânlar bulunacak. Aksaray’ımızda modern bina diye nitelendirebileceğimiz bir mimari yapıyla ve Aksaray’ımızın kültürünü yansıtan Selçuklu motifleriyle bürünmüş bir projeden bahsediyoruz. Bu 575 adet bağımsız birim projemiz yapıldığında inşallah Aksaray’ımızın merkezine nefes gelecek. Çevre düzenlemesiyle beraber merkezimiz modern bir yapıya kavuşmuş olacak. 2 tane cadde açıyoruz bildiğiniz üzere bir tanesi bizim İş Bankası’nın yan tarafında

25 metrelik bir caddemiz. Yine Kalealtı Caddemizi genişletiyoruz. Orası aşağı yukarı 20 metrelik bir caddeye kavuşacak. Bu vesileyle de Aksaray’ımızın merkezinde trafiği de rahatlatmış olacağız.”

OTOPARK İHTİYACI KARŞILIK BULACAK

Bölgenin otopark ihtiyaçlarına da kayıtsız kalmadıklarının müjdesini veren Başkan Dinçer açıklamalarında, “Yine projemizin içerisinde bulunan 650 araçlık otopark da hem bu bölgemize hem de şehrimizin bu mahallelerine hizmet edecek nitelikte otopark ihtiyacına karşılık cevap verecek nitelikte bir otoparkımız olacak.  Şehrimize, Aksaray’ımıza hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

AKSARAY’IMIZI GELECEK YILLARA DAHA GÜZEL BİR ŞEKİLDE TESLİM ETMEK İÇİN YENİLENİYORUZ

Projenin kısa sürede hayata geçirileceğini ve bu süre zarfı içerisinde hak sahiplerinin mağduriyet yaşamayacaklarını ifade eden Başkan Dr. Evren Dinçer, “500 gün proje süremiz ama burada müteahhidimiz 500 gün sabredeceğini düşünmüyorum daha kısa sürede burada yapılacak ve hak sahiplerine teslim edilecek. Bu süre zarfı içerisinde de hak sahiplerimizin kira yardımları aynı şekilde ödenmeye devam edecek. Ben bu projenin bu aşamaya gelmesinde ve bu süreçlerin hepsinde bize destek olan başta meclis üyelerimiz, Millet Vekillerimiz, İl Başkanımız, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, Cumhurbaşkanımıza, TOKİ yetkililerine, görevlilerine hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aksaray’ımızda aslında bir değişim dönüşüm başladı diyebiliriz bu manada. Çünkü ilk olması hasebiyle de önem arz ediyordu. Vatandaşımızı cesaretlendirmek Aksaray’ımızda kentsel dönüşüm çalışmalarının da yapılabileceğini vatandaşımıza göstermiş olduk. Bundan sonraki süreçte inşallah bu ve benzeri projeleri de arttıraraktan Aksaray’ımızı gelecek yıllara, gelecek nesillere de daha güzel, daha konforlu, daha görsel binaları teslim etmek suretiyle yenileyeceğimizi bir kez daha bu şekilde belirtmek istiyorum. Aksaray’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu. 

Telefon mağazasından hırsızlık yapan şahıs yakalandı Telefon mağazasından hırsızlık yapan şahıs yakalandı

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper