AKSARAY’DA İŞKUR ARACILIĞIYLA 9 AYLIK DÖNEMDE 6.220 KİŞİ İŞE YERLEŞTİ.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2023 yılı 4. Olağan toplantısı Aksaray Valiliği toplantı salonunda Vali Mehmet Ali KUMBUZOĞLU başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

TÜİK tarafından yayımlanan işgücü istatistiklerinde Ülkemiz Ağustos 2023 dönemi işsizlik oranı %9,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aksaray İlimiz TR71 Bölgesinde (Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale) yer almakta olup işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerdendir. Aksaray’da 2022 yılında 9.106 kişilik istihdam gerçekleşmiş olup 2023 yılı 9 aylık dönemde 238’i engelli olmak üzere 6.220 kişinin istihdamına aracılık edilmiştir.

Aksaray Valiliği öncülüğünde; İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 379 kişi İşbaşı Eğitim Programı (İEP) kapsamında mesleki deneyim ve tecrübe kazandırılarak istihdam edilmiştir.

4.020 İŞYERİ ZİYARETİ SONUCU 8.746 KİŞİLİK İŞGÜCÜ İSTEMİ TALEBİ ALINDI.

2023 yılı 9 aylık faaliyetleri sonucunda, İŞKUR faaliyet alanı içerisinde 4.020 özel sektör işyerine İş ve Meslek Danışmanları tarafından ziyaret düzenlenmiş, Kurum faaliyetleri, teşvik ve desteklerden anlatılmış ve 8.746 kişilik işgücü istemi talebi alınmıştır.

AKSARAY’DA 2023 YILI EYLÜL AYI SONU İTİBARİYLE 3.445 GENÇ İŞE YERLEŞTİ.

2022 Yılı 9 aylık döneminde 15-29 yaş aralığında 5.030 Genç işe yerleştirilmiştir. 2023 yılı Eylül ayı itibariyle 3.445 genç işe yerleştirilmiştir.

21.537 KİŞİYE BİREYSEL DANIŞMANLIK GERÇEKLEŞTİ.

İş ve Meslek Danışmanları tarafından 21.537 kişiye bireysel danışmanlık gerçekleştirilmiştir.

Aksaray’da Ruhsatsız Diş Kliniği Çalıştıran Şahıs Göz Altına Alındı Aksaray’da Ruhsatsız Diş Kliniği Çalıştıran Şahıs Göz Altına Alındı

İŞKUR Meslek Danışmanları tarafından 2023 yılında Üniversite ile 12. sınıf öğrencilerine “iş arama becerileri” önemi, 8. sınıf öğrencilerine “Meslek Seçiminin Önemi” hakkında yapılan faaliyetler kapsamında 26 eğitim öğretim kurumu ziyaret edilmiş olup 3.488 öğrenciye bilgilendirme yapılmıştır.

4.859 KATILIMCIYA İŞ KULÜBÜ EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR.

İş Kulübü liderleri tarafından öğrencilerimiz ve dezavantajlı grupta yer alan kadınlar, gençler, göçmenler, depremzedeler, engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız ile sosyal yardım yararlanıcıları olmak üzere 2023 yılında 1.448 Kişiye İş Kulübü eğitimi verilmiştir. Eğitimlerde Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi, Aksaray Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aksaray SMMMO, vb ve kuruluşlarla iş birlikteliği yapılmaktadır. İl Müdürlüğümüz bünyesinde iş kulübü servisinin kurulduğu 2019 yılından bu yana İŞKUR Kampüste faaliyetleri kapsamında 1.487 Aksaray Üniversitesi öğrencisine toplamda da 4.859 iş arayan CV hazırlama, iş arama kanalları, mülakat teknikleri, işveren beklentileri, mülakat simülasyonları ve kariyer yetkinlikleri alanlarında katılımcılar eğitilmiş olup, istihdam edilebilirlikleri arttırılmış, işgücü piyasası hakkında bilgilendirilmiş ve istihdamları gerçekleştirilmiştir.

459 İŞYERİNE İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI YAPILMIŞTIR.

2023 yılı İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında ilimizde belirlenen 459 işyerine ilişkin alan çalışması 14/07/2023 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Yurt genelinde yapılan çalışmalar raporlanarak İşgücü Piyasası Araştırması Raporları başlığı altında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından karar vericilerin istifadesine sunulmuştur.

GENÇLER VE SOSYAL YARDIM YARARLANICILARI İÇİN İŞ BİRLİKTELİKLERİ

Sosyal yardım yararlanıcılarının çalışma hayatında üretken hale gelmelerinin yanı sıra; yoksulluk ve sosyal yardım bağımlılığını azaltmak ve kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarını güçlendirerek sosyal yardım yararlanıcılarının istihdamının arttırılması amacıyla Aksaray Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında “İş ve Sosyal Akademi” işbirliği protokolü;

Eğitim-istihdam ilişkisini güçlendirerek nitelikli istihdamın ve mezun öğrencilerin istihdama katılımının sağlanması ve mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilerin işgücü piyasasına kazandırılmaları ile bu öğrencilere yönelik spesifik meslek danışmanlığı faaliyetlerinin planlanması amacıyla; mezun öğrencilere ait bilgilerin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İŞKUR ile paylaşılması ve mezun öğrencilerin istihdamına yönelik çalışmalar yapılması için Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ve Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Mesleki Eğitim Veri Bankası ve Kariyer Kapısı” işbirliği protokolü;

Üniversite öğrencilerinin çağın ve iş dünyasının değişen koşulları doğrultusunda kariyer hedeflerini belirlemelerinin sağlanması, kariyer yetkinliklerinin artırılması, donanımlı bir altyapıya kavuşmaları ve bu bağlamda bilgi, beceri ve tecrübe edinmeleri konularında onlara yön verilmesi, Ulusal Genç İstihdam Stratejisi doğrultusunda istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik “İŞKUR Kampüs” protokolünün Aksaray Üniversitesi ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında imzalanması kararları alınmıştır.

İl Müdürlüğümüz 2022 yılında Türkiye genelinde;

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper