Cumhurbaşkanlığı seçimleri adım adım yaklaşırken maaş ve ücretlere zam yapılmaya devam ediyor. Son olarak en düşük emekli maaşları 7.500 TL'ye çıkarıldı. Emekli maaşlarında yapılan düzenlemenin ardından her sene yılın son ayında belirlenen, ancak pandemiden sonra 6 ayda bir zam yapılan asgari ücret de gündeme geldi. Çalışanlar asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladı. 

MASADAKİ ZAM ORANLARI ORTAYA ÇIKTI

Özel sektörde çalışan kişiler için uygulanabilecek en düşük maaş miktarını belirten asgari ücret Ocak ayında yüzde 54,66’lık zamla net ücret 8 bin 500 TL’ye yükseldi. Ocak ayından bu yana enflasyonda yaşanan artış sonrasında asgari ücrette zam beklentisi yükseldi. Ocak-Nisan döneminde enflasyon farkı yüzde 20'yi aşarken asgari ücret için masada konuşulan zam oranları ortaya çıktı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Haziran ayında yeniden toplanarak Temmuz ayından itibaren uygulanacak asgari ücreti belirleyecek. Alınacak karar ise yıl sonuna kadar geçerli olması bekleniyor. 

Yeni Asır Gazetesi’nden Faruk Erdem’in köşe yazısında göre, enflasyon farkının zam görüşmelerinde etkili olacağını söyledi. Enflasyon farkının Temmuz ayında yüzde 40-45 gibi orana çıkmasının beklendiğini kaydeden Erdem, masada konuşulan zam oranlarını açıkladı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete ilk 6 aylık enflasyon yansıtılırsa, bu tahmine göre halen 8 bin 506 lira 80 kuruş olan net asgari ücret 10 bin 329 lira 80 kuruşa yükselecek. Eğer refah payı da eklenirse bu durumda artış yüzde 25, yüzde 30 ya da 35'i bulabilecek.Yüzde 25 bir artış yapılması halinde net asgari ücret 10 bin 633 liraya yükselecek. Geçen yıl Temmuz'daki gibi yüzde 30'luk bir ara zam yapılırsa, net asgari ücret 11 bin 58 liraya çıkacak. Yüzde 35'lik bir zam ise net asgari ücreti 11 bin 484 liraya taşıyacak.

Uzmanlar uyardı: Yazın sıcaklık rekoru kırılacak Uzmanlar uyardı: Yazın sıcaklık rekoru kırılacak

BRÜT ÜCRET DE ARTACAK

Asgari ücrete geçen yıl başlayan vergi desteği devam ederken, yapılacak ara zam ile brüt asgari ücret de eğer artışyüzde 21.43 olursa 12 bin 152 lirayı, yüzde 25 çıkarsa 12 bin 510 lirayı, yüzde 30 olursa 13 bin 10 lirayı, yüzde 35 olarak gerçekleşirse 13 bin 510 lirayı bulacak.

İŞSİZE DE YENİ ÖDEME

Belirlenecek yeni brüt asgari ücret asgari ücretlilerin maaşlarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatına, hastalandığında aldığı rapor parasına, doğum yaptığında yararlandığı iş göremezlik ödeneğine de yansıyacak. İşsizlik maaşında en düşük ve en yüksek tutarlar da yeni asgari ücretle birlikte yükselecek. İŞKUR'un yarı zamanlı çalışan annelere verdiği para da asgari ücret artışıyla yükselecek ödemeler arasında olacak. Sosyal yardımlardan yararlanmak için belirlenen gelir sınırı yeni asgari ücretle yükselirken; sigorta, GSS primleri, borçlanma tutarları da artacak.

Editör: Türkiye Kulisi