Banka kredi borçları ertelendi mi? Borç erteleyen bankalar hangileri? Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından 10 il etkilenmişti. Depremde vefat eden kişi sayısı 31 bin 974 olmuştu. Deprem bölgesinde bankalara borcu olan depremzedelere ödeme kolaylığı sağlanması için adım atıldı. Peki, banka kredi borçları ertelendi mi? Borç erteleyen bankalar hangileri? Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank kredi borçları kaç ay ertelendi?

BANKA KREDİ BORÇLARI ERTELENDİ Mİ?

Halkbank, depremlerden zarar gören esnaf ve sanatkarların, kefalet kooperatifleri veya Halkbank'tan kullandıkları düşük faizli kredi borçlarının 6 ay ertelendiğini duyurdu.

BORÇ ERTELEYEN BANKALAR HANGİLERİ?

Halkbank dışında başka bir bankadan kredi borçlarıyla ilgili açıklama yapılmadı.

STOPAJ SIFIRLANDI

SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı artar mı? SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı artar mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, tam mükellef şirketlerin iktisap ettikleri kendi hisse senetleri veya ortaklık paylarına ilişkin olarak dağıtılmış kâr payı sayılan tutarlar üzerinden yüzde 0 oranında tevkifat yapılacak. Daha önce bu oran yüzde 15 seviyesindeydi.

SPK'DAN YENİ TEDBİR

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da depremin etkilerini telafi etmek amacıyla bir dizi tedbir açıkladı. SPK tarafından yapılan açıklamaya göre yürürlükte bir geri alım programı olup olmadığına bakılmaksızın payları borsada işlem gören ortaklıkların ve bunların bağlı ortaklıklarının pay geri alım işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve yatırımcıların korunmasını teminen yapılacak ikinci bir duyuruya
kadar; payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların, genel kurul kararı aranmaksızın, yapılacak ilk genel kurulda ortakların bilgisine sunulmak üzere, yönetim kurulu kararı ile geri alım programı başlatabileceğine, yönetim kurulu kararında geri alımın amacına, geri alım programının öngörülen azami süresi, alınacak azami pay adedi ile kullanılacak azami fon tutarına yer verilmesi gerektiğine ve söz konusu yönetim kurulu kararının Kurulun özel durum açıklamalarına ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kamuya açıklanmasına karar verildi.

Aynı şekilde payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların bağlı ortaklıklarının da, genel kurul kararı aranmaksızın, yapılacak ilk genel kurulda kendi ortaklarıyla birlikte ana ortaklığın ortaklarının bilgisine sunulmak üzere, yönetim kurulu kararı ile geri alım programı başlatabilmesi, bu yönetim kurulu kararının da birinci maddedeki esaslara tabi olması mümkün olacak.

Yürürlükte bir geri alım programı olan halka açık ortaklıkların ve bağlı ortaklıklarının, geri alım programlarına, yönetim kurullarınca ayrıca bir karar alınmasına gerek olmaksızın bu kararda belirtilen şartlar ile devam edebilecekler. SPK'nın ilke kararı çerçevesinde geri alınan payların, geri alındığı tarihten itibaren 30 günlük süre boyunca satılamamasına ve 30 günlük sürenin hesaplanmasında “ilk giren ilk çıkar” yönteminin uygulanmasına karar verildi.

TBB’DEN TAVSİYE KARARI

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesinde olumsuz etkilenerek ödeme güçlüğü çekebilecek olan müşterilerinin talepleri halinde vadesi gelen borçlarının 6 ay sonraya ötelenmesi yönünde tavsiye kararı almıştı.

TBB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.

Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.

Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:

Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine, karar verildi.

Editör: Türkiye Kulisi