Altın, ABD TÜFE verisi sonrasında yakaladığı yükseliş eğilimini sürdürüyor. Uzmanlar ons altının gelecek yıl 2 bin dolara gram altının ise 2 bin 500 TL’ye kadar yükselebileceğini öngörüyor. Fed sıkı para politikasını terk edeceği beklentisi metal fiyatlarını destekliyor. Böylelikle yurt içinde hem altın hem de gümüş tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü.

ABD’DEKİ SİYASİ AÇMAZLAR DA ALTINI DESTEKLEDİ

ABD ekonomisinden gelen veriler Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artışlarına ara vereceği şeklinde yorumlandı. Bu durum ise risk iştahını artırarak metallere olan talebin yükselmesine kapı araladı. Ons altın haftanın son işlem gününde 1.991 dolara kadar çıktı. Uzmanlar Fed’in aralık toplantısından yeniden bir faiz artışı beklemiyor; bunun yerine yatırımcı ve analistler faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına odaklanmış durumda.

Öte yandan, Moody's'in artan mali açıkları ve Washington'daki siyasi açmazları gerekçe göstererek ABD'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife indirmesinin ardından altın bu hafta ilave yükseliş kaydetti.

GRAM ALTIN TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNDE

Öte yandan yurt içi piyasalarda da gram altın yeni bir rekora imza attı. Gram altın ekranlarda 1.836 TL’ye kadar yükseldi. Kapalıçarşı piyasasında gram altın alış 1.868 olurken satış fiyatı 1.870 şeklinde izleniyor. Çeyrek altın 3.150 lira, Cumhuriyet altını da 12.790 liradan satılıyor.

Çifte ralli başladı! Altın da gümüş de tüm zamanların zirvesinde

Milyonluk araçlar yedieminde çürüyor Milyonluk araçlar yedieminde çürüyor

GÜMÜŞTEN DE REKOR GELDİ

Değerli metallerin yükselmesiyle beraber gümüş fiyatları da arttı. Ons gümüşteki artışla beraber gram gümüş 22,13 TL’ye kadar yükseldi. Haftanın son işlem gününde ons gümüş için kapanışın 23,90 dolar olması bekleniyor. Ons gümüş ABD ve Çin ekonomik verileri ile iki ayın en yüksek seviyelerini test etti. Merkez bankalarının daha yumuşak görünümü, getirisi olmayan bir araç olarak düşük faiz oranları ortamında yükselen gümüşün cazibesini artırıyor. 

ALTINA EN BÜYÜK DESTEK TÜFE'DEN GELDİ

İnfo Yatırım günlük  altın bülteninde piyasayı şu sözlerle değerlendirdi: Yeni haftaya 1937 seviyelerinde başlangıç yapan ons altın haftanın son işlem gününe 1980 seviyelerinde başlangıç yaptı.  Hafta içerisinde bu yükselişe en büyük desteklerden biri ABD kanadından gelen enflasyon verisiydi. ABD’de enflasyonun beklentilerin altında kalması ile FED’in faizlerde artış ihtimali de oldukça düştü. Bu da değerli metallerde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. 

Diğer yandan Orta Doğu’da İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalar yakından takip ediliyor. Bu konu da gelebilecek haber akışları da volatilitenin yükselmesine neden olacaktır. Haftanın son işlem gününde 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi izlenecek. 16:30’da ise ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1990 – 2011 – 2031 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1970 – 1955 – 1945 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Editör: Türkiye Kulisi