Dünya’nın en hızlıları Aksaray’da yarışacak

Dünya Yerçekimi Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Dünya Kaykay ve Hız Kızağı Şampiyonası 30 ülkeden 130 sporcu katılımı ile Hasandağı’nda gerçekleştirilecek.

7-9 Ekim tarihleri arasında Hasandağı Karbeyaz Otel önünden başlayarak 4 kilometrelik beton yol parkurunda gerçekleştirilecek şampiyonanın hız tutkunları tarafından ilgiyle karşılandığı bildirildi.

Son yıllarda Dünya ve Türkiye Yamaç Paraşütü şampiyonalarına ev sahipliği yapan Hasan Dağı’nın extrem sporlar arasında gösterilen kaykay ve hız kayağı şampiyonası ile spor yarışmalarında bölgeye olan ilgiyi arttırıyor.

Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi işbirliğinde Hasan Dağı’nda yapılacak sportif yarışmaya dünyaca tanınan sporcular katılıyor.

Organizasyonla ilgili yapılan açıklamada antrenman yarışmaları, elemeler ve final yarışmalarının yapılacağı şampiyonanın sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlanacağı bu spora dünya çapında büyük ilgi gösterildiği bildirildi.

Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Hız Kızağı Şampiyonası’nın Türkiye temsilcisi Cüneyt Gazioğlu organizasyonu ilk kez Türkiye’de ve en uzun parkur olarak belirlenen Aksaray’ın Hasan Dağı’nda gerçekleştirileceğini bildirdi.

Aksaray'da bunalıma giren genç hayatını kaybetti Aksaray'da bunalıma giren genç hayatını kaybetti

Yaptıkları incelemelerde Hasan Dağı’nın muhteşem bir parkura sahip olduğunu belirlediklerini kaydeden Gazioğlu; İngiltere’den gelen yer çekimi sporları federasyonu başkanı William Stephenson’nun da  parkuru deneme fırsatı bulduğunu 4 kilometrelik parkurun dönüşleri, eğimi ve arka plan manzaraları açısında eşsiz bir yarış alanı sağladığını belirtti.

Yarışma için hazırlıkların devam ettiği bildirilerek serinin en heyecan verici yarışma parkuru olan Aksaray Hasan Dağı’nın gelecek organizasyonlar da en önde yerini alacağı belirtildi.

Türkiye Kulisi Aksaray Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper