Dünyaca ünlü Ihlara Vadisi'nde doğa yürüyüşü yapıldı

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kapadokya’nın girişinde dünyaca ünlü Ihlara Vadisi'nde doğa yürüyüşü yapıldı. 

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Aksaray Valiliği ev sahipliğinde geleneksel Ihlara Vadisi Doğa Yürüyüşü gerçekleştirildi. Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, birim amirleri öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüşte doğayla iç içe bir etkinlik gerçekleştirildi. 

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu yaptığı açıklamada; Ihlara Vadisinin turizm açısından önemli bir merkez olduğunu yılda 1 buçuk milyon turistin Aksaray'ı gezdiğini söyledi. 

Güzelyurt, Ihlara, Selime ve Belisırma turizm bölgelerinin tabi güzellikleri ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiğini belirten Vali Kumbuzoğlu; "15-22 Nisan Turizm Haftası vesilesiyle bugün burada gençlerle, üniversite öğrencileri ve ortaöğretim öğrencilerimizle birlikte bugün Ihlara'da yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Bugün bir şenlik havası var. Ihlara bir dünya markası Aksaray'ımızın gözbebeği bugünde burada yürüyüş yapıyoruz. Ihlara hem Türkiye'de hem de dünyada turistlerin ilgi odağı olan bir merkezdir. Ayrıca Selime Katedrali'de yanı başında, bugün doğasıyla, yeşilliği ile gençlerimizle burada bütünleşeceğiz. Tabi Ihlara yılda 700 bin turistin ziyaret ettiği önemli bir turizm merkezidir. Yaklaşık 1 buçuk milyon civarında turist her yıl Aksaray'a geliyor. Büyük oranda Ihlara bu turist sayısını topluyor. Tabi Aksaray en başta tarih, turizm ve kültür merkezi burada 11 bin yıllık tarihle bütün dünyanın ilgi odağı burası oluyor. Kapadokya'nın başlangıcı olan Aksaray tüm dünyada her yerde inanç turizminin de merkezidir. Yaklaşık 200'ün üzerinde kilisemiz mevcuttur. Bütün Türkiye'nin her tarafından inanç turizmi nedeniyle burası çok yoğun ilgi görüyor" dedi. 

Turizmde yeni hedefin 2,5 milyon olduğunu vurgulayan Vali KumbuzoğluKapadokya’nın girişinde bulunan Ihlara Vadisinde geleneksel Ihlara Vadisi Doğa Yürüyüşüne katılan katılımcılara teşekkür etti. 

Vali Kumbuzoğlu daha sonra Ihlara Vadisi 1 nolu girişten öğrenciler ve katılımcılarla yürüyüşe başladı. Yürüyüş yaklaşık 5 km sonra Belisırma gişelerde son buldu. 

Aksaray da motosiklet kamyonete çarptı 2 kişi yaralandı Aksaray da motosiklet kamyonete çarptı 2 kişi yaralandı

Katılımcılar baharla birlikte Melendiz Çayı ve vadi içerisindeki tabi güzellikleri görme imkanı buldular. kaynak:aksarayhaberci

Editör: Hilmi Alper