Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile Karadeniz kıyısındaki Soçi'de bir araya geliyor. Görüşmenin tarihi 4 Eylül olarak açıklanırken uluslararası medya da iki liderin bir araya gelmesini bekliyor..

DÜNYA MEDYASI BU GÖRÜŞMEYE KİLİTLENDİ

Agence France-Presse (AFP), 'Erdoğan, Rusya'da Putin'e tahıl anlaşması için baskı yapıyor' başlıklı haberinde Türk liderin Moskova ve Kiev'le iyi ilişkilerini kullanıp tarafları resmi barış görüşmelerine getirmeyi denediğini yazdı.

NATO üyesi Türkiye'nin 24 Şubat 2022'de başlayan Rusya'nın Ukrayna işgalinden bu yana imzalanabilen yegane büyük anlaşmadaki rolünü öne çıkaran AFP, atılan imzalar sayesinde Ukrayna limanlarından hareket eden tahıl yüklü gemilerin Karadeniz'i geçip İstanbul Boğazı'na ulaşabildiğini bildirdi.

Erdoğan ve Putin'in en son geçtiğimiz yıl Ekim ayında Kazakistan'ın başkenti Astana'da yüz yüze görüştüğünü hatırlatan AFP, mevcut tabloda Ukrayna'nın tahıl ihracatı için kara yollarına ve küçük bir nehir limanına bağımlı olduğunu belirtti.

Yargıtay'dan 16 milyon emekliyi ilgilendiren emsal karar Yargıtay'dan 16 milyon emekliyi ilgilendiren emsal karar

Voice of America, 'Erdoğan, tahıl anlaşmasını görüşmek için kısa sürede Rusya'yı ziyaret ediyor' başlıklı haberinde, Karadeniz tahıl anlaşmasının bir yıl sürdüğünü ve geçen ay sona erdiğini belirtti. Türkiye'nin Rusya'yı Odesa limanlarından on milyonlarca ton tahıl sevk edilmesini sağlayan anlaşmaya geri dönmesi için ikna etmeye çalıştığını belirtti.

Al Monitor, 'Türkiye Ukrayna tahıl anlaşmasını kurtarmanın yolunu ararken, Erdoğan Soçi'de Putin'le buluşuyor' başlığıyla geçtiği haberde hayati önemdeki anlaşmanın yeniden canlandırılmasının Türk ve Rus liderlerin ajandasında en üst sırada yer aldığı kaydedildi. Erdoğan ve Putin'in Türkiye'deki seçimlerin ardından ilk kez yüz yüze görüşeceğini belirten yayın organı, Soçi'den tahıl anlaşmasını sürdürecek bir karar çıkmasının Türkiye'nin 'proaktif tarafsızlık' pozisyonunu cesaretlendireceği yorumunu yaptı.

Alman Deutsche Welle, 'Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan 'yakında' Soçi'yi ziyaret edecek' derken, Japonya'nın resmi yayın kuruluşu NHK, 'Erdoğan, Putin'le tahıl anlaşmasını görüşmek üzere Rusya'yı ziyaret edecek' başlığıyla okurlarının karşısına çıktı.

'HER CEPHEDE BASKI KURMAYI DENEYECEK'

Life.ru haber sitesi, 'Erdoğan Kremlin kutusunun anahtarını nasıl elde etmek istiyor?' başlığını tercih ederek, Soçi'deki buluşmada masaya gelecek başlıkları sıraladı, yanı sıra, Türk liderin tahıl koridoru diplomasisini masaya yatırdı.

Uzmanların yorumlarına yer verilen haberde 'Erdoğan, her cephede baskı kurmaya çalışacak' denildi, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu, bahisleri mümkün olduğu kadar yükseltmeniz gereken, Türkiye cumhurbaşkanı için geleneksel olan diplomatik pokerdir. Buradaki tek aykırılık Türkiye'ye karşı takınılacak kibar bir tutum ve sadece Moskova'nın Ankara'ya bağlı olmadığının hatırlatılmasıdır."

Editör: Türkiye Kulisi