İsrail'deki arkeologlar, bir duvarın içine gizlenmiş 7. yüzyıla ait 44 saf altın sikke bulunduğunu açıkladı. 

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 2

MÜSLÜMANLARIN BÖLGEYİ FETHİ SIRASINDA SAKLANDI

Bilim insanları, ülkenin kuzeyindeki Hermon Nehri (Banias) sahasında bulunan 170 gr ağırlığındaki istifin, MS 635 yılında Müslümanların bölgeyi fethi sırasında saklandığını söyledi. Araştırmacılar ayrıca, sikkelerin bölgedeki Bizans egemenliğinin sonlarına ışık tuttuğunu söyledi.

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 3

Kazı yöneticisi  Yoav Lerer, "Sahibinin, bir gün mülkünü geri almak için geri dönmeyi umarak, savaş tehdidinde servetini gizlediğini düşünüyoruz. Sikke yığınının keşfi, Bizans yönetiminin son 40 yılı boyunca Banias şehrinin ekonomisine de ışık tutabilir” diye konuştu.

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 4

Diğer taraftan İsrailli yetkililer, antik kentin bir yerleşim bölgesinde yapılan kazıda altın sikkelerin yanı sıra bina kalıntıları, su kanalları ve borular, bronz sikkeler ve çok daha fazlasını ortaya çıkarıldığını aktardı.

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 5

İsrail Eski Eserler Kurumu'nda nümismatik (para birimi) uzmanı olan Dr. Gabriela Bijovsky, madeni paraların bir kısmının İmparator Phocas'a (MS 602-610) ancak çoğunun halefi Herakleios'a (MS 610 - 641) ait olduğunu söyledi.

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 6

Bijovsky, ayrıca Bizans İmparatorU Herakleios’a ait olan madeni paralarının soyunun kaydını tasvir ettikleri için özellikle ilgi çekici olduğunu söyledi:

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 7

Bijovsky, “İmparator olarak ilk yıllarında sikke üzerinde sadece kendi portresi tasvir edilirken, kısa bir süre sonra oğullarının tasvirleri de ortaya çıkıyor. Sikkeler üzerinden oğullarını büyürken takip edebiliyorsunuz. Paralarda çocukluklarından uzun sakallı hallerine kadar çeşitlil büyüme aşamaları görülüyor” dedi.

ABD'de nitrojen gazıyla ilk idam ABD'de nitrojen gazıyla ilk idam

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 8

BİZANS (DOĞU ROMA) İMPARATORLUĞU HAKKINDA

Bizans İmparatorluğu olarak da adlandırılan Doğu Roma İmparatorluğu Geç Antik Çağ ve Orta Çağ boyunca Roma İmparatorluğu'nun devamı şeklinde var oldu ve başkenti Konstantinopolis (günümüzde İstanbul, önceleri Byzantion) idi. 

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 9

5. yüzyılda Batı Roma İmparatorluğu'nun dağılışı ve çöküşü sürecinden sonra ayakta kalan imparatorluk, 1453'te Fatih Sultan Mehmet’e yenik düşünceye kadar yaklaşık bin yıl boyunca var olmaya devam etti.

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı - 10

Var olduğu sürenin başı ve ortalarını kapsayan çoğunda, Avrupa'da ekonomik, kültürel ve askerî bakımdan en güçlü devletti.

Editör: Türkiye Kulisi