Efsane kış 1987 geri dönüyor, kar yağışına doyacağız. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile önümüzdeki günlerde ülkemizde görülebilecek hava durumuna dair dikkat çeken yorumlarda bulundu. Meteoroloji ise 6 Aralık hava durumu raporunda sağanak ve kar yağışı uyarısında bulundu.

METEOROLOJİ GÜNCEL RAPORU YAYIMLADI

METEOROLOJİ GÜNCEL RAPORU YAYIMLADI 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, İstanbul Anadolu Yakası'nın doğu çevreleri, Kocaeli ve Yalova ile Bursa ve Balıkesir’in Marmara kıyılarının; Rize ve Artvin ile Sinop, Samsun ve Ordu’nun kıyı kesimlerinin; Diyarbakır ve Batman çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı; Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van ve Bitlis çevreleri ile Erzurum'un doğu, Kars ve Muş’un güney ve batı çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

HAVA SICAKLIĞI 

Sıcaklıkların yurt genelinde biraz artarak, mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR

RÜZGAR 

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

BÖLGELERDE HAVA DURUMU 

MARMARA

Parçalı, yer yer çok bulutlu, İstanbul Anadolu Yakası'nın doğu çevreleri, Kocaeli ve Yalova ile Bursa ve Balıkesir’in Marmara kıyılarının hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneyinde ve Trakya'da sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

EGE

EGE 

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

AKDENİZ

AKDENİZ 

Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Göller Yöresi ve Toroslar bölümünde sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

İÇ ANADOLU

İÇ ANADOLU 

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ

BATI KARADENİZ 

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Sinop çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde pus, yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

ORTA ve DOĞU KARADENİZ 

Parçalı bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu; Iğdır, Ağrı, Van, Bitlis ve Bingöl ile Kars ve Muş’un güney, Elazığ'ın doğu çevrelerinin karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

DOĞU ANADOLU 

Parçalı bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Iğdır, Ağrı, Van, Bitlis ve Bingöl ile Kars ve Muş’un güney, Elazığ'ın doğu çevrelerinin karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

GÜNEYDOĞU ANADOLU 

Parçalı ve az bulutlu, doğusu zamanla çok bulutlu Diyarbakır ve Batman çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

“EFSANE BİR KIŞ POTANSİYELİ VAR”

“EFSANE BİR KIŞ POTANSİYELİ VAR” 

Meteoroloji 6 Aralık hava durumu raporunda uyarılarını sıralarken Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabından dikkat çeken uyarılarda bulundu. Ökten efsane kış olarak adlandırılan 1987 kışı ile 2022'nin uydu fotoğraflarını yayınlayarak, "Bu sene Sibirya ve kutupta biriken soğuklar 1987 kışı öncesi ile yarışıyor. Yani potansiyel olarak efsane bir kış var önümüzde. Aynısı olacak demiyorum; fakat her şey olabilir..." dedi. Ökten’in yayınladığı ve 1986 Aralık ile 2022 aralık ayının uydu görüntülerini gösteren fotoğrafların neredeyse birbirinin aynı olması dikkatlerden kaçmadı.

1987 KIŞINDA İSTANBUL NASILDI

1987 KIŞINDA İSTANBUL NASILDI? 

4 Mart 1987 yılında İstanbul'da yağmaya başlayan kar 1 ay boyunca yerden kalkmadı. O kış kar kalınlığı halkın deyimiyle ''insan boyunu'' aşmıştı. 4 -14 Mart tarihleri arasında etkili olan bu kar fırtınası İstanbul'da tüm yaşamı etkisi altına almıştı. Balkanlar'dan gelen kar yağmaya devam etmiş ve sonunda yüksek kesimlerde de kar kalınlığı 4 metreyi geçmişti. Hiç kimsenin beklemediği bu fırtına İstanbul'a bir gecede gelmiş ve hava sıcaklığını 9 dereceden -4'e kadar düşürmüştü.

KAR ÖRTÜSÜ 3 DALGA HALİNDE GELDİ

KAR ÖRTÜSÜ 3 DALGA HALİNDE GELDİ 

İnsanlar o sabah uyandıklarında bembeyaz bir İstanbul'a uyanmıştı. Kar fırtınası 4 ile 14 Mart tarihlerinde 3 dalga halinde geldi. Bu derece yağacak kardan habersiz olan İstanbul halkının hayatı bir anda tepetaklak oldu. 2 hafta boyunca okullar tatil olurken insanlar işlerine gidemedi. İstanbul böyle bir kar fırtınası hazırlıksız yakalandığı için yollar uzun bir süre açılamamış, insanlar evlerinde mahsur kalmıştı. Valilik önlemler almada geç kalmış ve pek çok kişi 4 Mart'ta okullara ve işlerine gitmiş, tatil kararı saat 10'da gelmiş ve herkes 40 cm boyundaki karda eve dönmeye çalışmıştı.

Depozito iadesi 1 Ocak’ta başlıyor! Depozito iadesi 1 Ocak’ta başlıyor!

KAR ERİMEYE BAŞLAYINDA SEL MEYDANA GELDİ

KAR ERİMEYE BAŞLAYINDA SEL MEYDANA GELDİ 

Günlerce elektrik ve su yoktu, hayat adeta durmuştu İstanbul'da. Kimse 1987'den sonra böyle yoğun bir kar fırtınası görmedi. Kar fırtınası 14 Mart'ta bitti ama o kadar çok yağmıştı ki karın yerden kalkması 1 ayı buldu. Bir ay içerisinde karlar erimeye başlayınca da seller meydana gelmiş, sarkıtlar düşmüştü.

Editör: Türkiye Kulisi