Yeni müfredatta kademeli geçiş Yeni müfredatta kademeli geçiş

Bankalar, 1 Mart 2017’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan sözleşme gereği, bankalarla bir protokol imzalayan emekli müşterilerine maaş tutarına göre taban bir promosyon ücreti belirliyor.

Buna göre, maaşı 3 bin 499 TL’ye kadar olanlara 3 bin TL, 3 bin 500 TL-7 bin 499 TL arası alanlara 3 bin 500 TL, 7 bin 500 TL-9 bin 999 arasında alanlara 4 bin 500 TL ve 10 bin TL üzerine ise 5 bin TL nakit promosyon bedeli ödeniyor. Ancak birçok banka daha fazla emekli müşteri çekebilmek adına promosyon tutarını her yıl güncelliyor.

YENİ ZAMLA BİRLİKTE 

Geçtiğimiz günlerde emeklilere maaşlarına yapılacak yeni zam oranı da belli oldu. Buna göre; memur emeklileri yüzde 49.25 zam alırken, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam yüzde 5’lik ek artışla birlikte yüzde 42.6’ya çıkmıştı.

En düşük emekli maaşı da 10 bin liraya yükseldi. Bu zamlarla birlikte bankalar da promosyonda güncellemeye gitti. Şu anda en yüksek promosyon tutar 15 bin TL’yi buluyor. Promosyon tutarları bankadan bankaya değişiyor. Ancak önümüzdeki günlerde yarışın hızlanacağı ve promosyonlarda yukarı yönlü revizyon olacağı ifade ediliyor.

31 OCAK’A KADAR 

QNB Finansbank: 8 bin TL‘ye varan nakit promosyon ve CardFinans Emekli kredi kartından yıllık 1.200 TL indirim olmak üzere toplamda 9 bin 200 TL’ye varan emeklilik promosyonu sunuyor.

Yapı Kredi: 1 Eylül 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında SGK emekli aylığı üç yıl boyunca bankadan alma taahhüdü veren müşteriler 9 bin TL’ye varan nakit promosyon fırsatından yararlanabilecek.

Garanti: Emekli maaşını bankadan alanlar 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyona ek, kredi kartı ile 500 TL harcamaya 1.000 TL bonus fırsatından yararlanabiliyor. Ayrıca mobilden müşteri olup maaşını taşıyanlara ek 1.500 TL bonus ile toplamda 10 bin TL’ye varan fırsat sunuluyor. Kampanya geçerlilik tarihi 1-31 Ocak 2024.

HEMEN HAREKETE GEÇEN BANKALAR 

ING: Emekli maaşını ING Türkiye’ye taşıyan emekliler, maaş tutarına göre 10 bin TL’ye varan ek koşulsuz nakit promosyon kazanıyor. Üstelik, emekli maaşını ilk defa ING’ye taşıyanlar, vadesiz hesaplarına bağlı verecekleri otomatik fatura talimatlarına 5 bin TL’ye varan ek nakit promosyon kazanarak toplamda 15 bin TL’ye varan nakit promosyondan yararlanabiliyor. Promosyon 10 Ocak 2024-31 Ocak 2024 tarihleri arasında emekli maaşını bankadan alma taahhüdü veren müşteriler yararlanıyor.

Türkiye Finans: 9 Aralık 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında maaşını bankaya taşıyan emeklilere 12 bin 500 TL’ye varan nakit promosyon fırsatı sunuyor. Promosyon tutarlarına ek olarak emekli maaşını bankaya taşıdıktan sonra emekli yakını getiren müşterilere her bir emekli yakını için 250 TL, toplamda 2 bin 500 TL’ye varan nakit ödül ödüyor. Böylece banka 15 bin TL’ye varan nakit promosyon ve ödül sunuyor.

Akbank: SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emekli maaşını 1-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Akbank’a taşıyan ve 3 yıl boyunca maaşını bankadan almayı taahhüt eden emekliler 10 bin TL’ye varan promosyondan faydalanabileceklerdir. Buna ek olarak kampanya dönemi içerisinde, Axess veya Wings kredi kartına tanımlanacak 5 yeni otomatik fatura ödeme talimatı için fatura başına 400 TL, toplamda 2 bin TL chip-para ile 12 bin TL ödül fırsatından yararlanabilecekler.

GÜNCELLEME TALEP EDİN 

Emeklilerin yenilenen maaşı üzerinden kampanyadan faydalanabilmesi için bankaya ‘güncelleme’ talebiyle başvurmaları yeterli. Bu durumda banka, daha önce yaptığı promosyon ödemesini yeni ödemeden düşerek yeni bir rakam belirliyor. Örneğin geçen yıl 3 yıllık sözleşmeyle 6 bin TL promosyon alan emeklinin güncelleme istediği takdirde alacağı 15 bin TL’lik promosyon ücretinden bu rakam düşülüyor. Geri kalan 9 bin lira ise emeklinin hesabına yatırılıyor. Ancak üç yıllık sözleşmesi bitmesine az bir zaman kalanların güncelleme yapması avantajlı değil.

BAŞKA BANKA DA OLABİLİR

Güncelleme işlemi dışında banka değiştirmek de oldukça kolay. Bankasıyla 3 yıllık taahhüt süresi dolan emekliler veya yeni emekli olanlar, istedikleri bankaya başvurarak promosyon alabiliyor. Bu arada daha iyi bir avantaj çıkarsa 3 yılın dolması gerekmiyor. Emekli istediği an diğer bankaya geçebiliyor. Bunun için geçiş yapacağı ve halihazırda maaş aldığı bankaya bildirimde bulunması yeterli. Bildirim, bankaların şubelerinde veya e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Emekli mevcut bankada kaldığı sürenin promosyonunu alıyor, kalanını iade ediyor. Yeni geçtiği bankadan da promosyonu peşin alıyor.

Editör: Türkiye Kulisi