Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak’ta yüzde 64.77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşmişti. Buna göre; memur ve memur emeklisinin maaşı yüzde 15 toplu sözleşme zammı dahil yüzde 49.25 oranında artmıştı. Buna karşın işçi (SSK) ve Bağkur emeklisinin zam oranı son 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 37.57’de kalmıştı. Arada yaklaşık 12 puanlık zam farkı oluşunca SSK ve Bağkur emeklileri tarafında ek artış beklentisi oluşmuştu.

ASLA DARDA BIRAKMIYORUZ 

 Bu beklentiye paralel hükümet bir çalışma başlatmıştı. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda çalışmaya nihai şekli verildi. Toplantı sonrasında vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Daha düşük artış alan SSK ve Bağkur aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. SSK ve Bağkur emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6’ya yükseliyor” dedi.

YILLIK BAZDA EŞİTLENECEK 

Zorunlu afet sigortası geliyor Zorunlu afet sigortası geliyor

 Bu ek artışla birlikte önümüzdeki temmuzda emeklilerin hepsinin yaklaşık aynı oranda maaş artışına kavuşacağına dikkat çeken Erdoğan, “Memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken SSK ve Bağkur emeklileri farkı alacakları için dengesizlik giderilecektir” diye konuştu. Buna göre; ek zamda ocak zammı ve temmuzda açıklanacak olası son 6 aylık enflasyonun baz alındığı anlaşılıyor.

200 MİLYARLIK İLAVE KAYNAK 

Kabine’den en düşük emekli maaşlarıyla ilgili de önemli bir karar çıktı. Erdoğan bu konuda “Uygulamaya aldığımız emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz (artış yüzde 33.3 oldu). Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. 200 milyar liralık ilave kaynağı emeklilerimizin istifadesine sunmak istiyoruz. Tüm bu artışların ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu. Buna göre kök maaşı 7 bin 13 liranın altında olan tüm emeklilerin en düşük maaşı 10 bin lira olarak yatacak. Kök maaşı 7 bin 13 lirayı aşan emekliler ise yüzde 42.6’lık zammın karşılığı olan maaşı alacak. Bir başka deyişle yüzde 42.6’lık zamma rağmen maaşı 10 bin liranın altında kalan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya tamamlanacak.

FARKIN SEBEBİ TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ VE ENFLASYON 

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri ocak itibarıyla haziran sonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 15 zam aldı. Buna ek olarak önceki 6 aydan yüzde 29.78’lik enflasyon farkına hak kazandılar. Bu da kümülatif olarak yüzde 49.25 zam anlamına geliyor. SSK ve Bağkur emeklisi ise ocak ve temmuzda enflasyon ne kadar çıktıysa o kadar zam alıyor. O da ocak itibarıyla yüzde 37.57 olmuştu. Şimdi temmuzda memur emeklisi toplu sözleşme gereği yüzde 10 zam alacak. İlk 6 aylık enflasyon, yüzde 15’lik toplu sözleşme zammını aşarsa fark yansıtılacak.

TEMMUZDA DENGE SAĞLANACAK 

Yılsonu enflasyon hedefi yüzde 36. İlk 6 ayda ise enflasyonun yüzde 24 seviyesinde olacağı öngörülüyor. Bu durumda temmuz ayında memur ve memur emeklisi maaşı yüzde 19 oranında zamlanacak. SSK ve Bağkur emeklileri ise yüzde 24 oranında zam alacak. Dolayısıyla bu tahminlere göre ortaya çıkacak 5 puanlık fark şimdiden giderilmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle temmuz itibarıyla memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklisinin maaş artış oranları dengelenmiş olacak. Yani ilk yarı için öngörülen yüzde 24’lük enflasyon gerçekleşirse memur ve memur emeklisi ocak ve temmuzda yüzde 49.25 artı yüzde 19 zamla toplam kümülatif yüzde 77.61, SSK ve Bağkur emeklisi de yüzde 76.82 zam almış olacak.

2024 EMEKLİLER YILI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024’ü ‘emekliler yılı’ ilan ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Bu vesile ile emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek yeni hizmetleri devreye almak hedefimizdir. Geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler şimdiden emeklilerimize hayırlı olsun.”

E-DEVLET SİSTEMİ KİLİTLENDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekliye ek zammı açıklamasının ardından ocak ayı maaşını öğrenmek isteyen emeklilerin yoğunluk yarattığı e-Devlet sistemine bir süre giriş yapılamadı.

Editör: Türkiye Kulisi