Kabine Toplantısı, dün Beştepe’de Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Erdoğan, toplantının ardından yaptığı açıklamada emeklilere yönelik müjdeleri sıraladı.

ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Erdoğan şunları söyledi:

“Milletimize verdiğimiz çalışan ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek için bugüne kadar pek çok düzenleme yaptık. Enflasyonun hâlâ yüksek seyretmesinin bizim bu çabalarımızı sekteye uğrattığının farkındayız.

Emeklilerimizin çektiği sıkıntıları biliyorum. Kabine toplantımızda yaptığımız değerlendirmelerin ardından emeklilerimizi rahatlatacak yeni karar aldık.

Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Emekli olup, fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz.”

KASIM AYINDA HESAPLARDA 

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak En düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak

5 bin liralık ödemenin kasım ayının ilk yarısından itibaren hesaplara yatacağını ve bu ödemelerin maliyetinin 61 milyar lirayı aşacağını belirten Erdoğan, “Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe ortaya çıkacak kaynağı milletimizin her kesimi ile paylaşma ilkemizi doğalgazdan, emekli maaşlarına kadar hayata geçirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

EYT yasası sonrası SSK, Bağkur emekli sayısı 15 milyonu aştı. Yaklaşık 2.7 milyon da memur emeklisi bulunuyor. 5 bin liralık ödemeden 12.3 milyon emekli yararlanacak.

ZİNCİR MARKETLERE İNDİRİM ÇAĞRISI 

Zincir marketlere de seslenen Erdoğan, “Zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, işletmelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz. Vatandaşımızın ekmek ve aşına göz dikenlere eyvallah etmeyeceğimiz gibi bu dönemde sergilenen fedakarlıkları asla unutmayacağız” dedi.

OTODAN SONRA EMLAK SEKTÖRÜNE SIKI DENETİM 

Otomotiv sektöründe alınan önlemlerin (ilan, 6 ay ve 6 bin km sınırı gibi) sonucunda sektördeki spekülatif fiyat artışlarının ortadan kalkmaya başladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda stokçuluk yapan, haksız fiyat uygulamasına giden firmalar ve şahıslara idari para cezası kesildi. Rekabeti bozucu faaliyet yürüttüğü tespit edilen 139 firma 2 milyar 105 milyon lira cezaya maruz kaldı. Şimdi benzer uygulamayı gayrimenkul piyasasında devreye alıyoruz.

Konut ve kira sektöründe adil, dürüst, özenli, makul şekilde hareket etmeyerek kişi ve kurumlara ağır yaptırımlar getiriyoruz.

Fiyat yükselttiği tespit edilen firmalar bunun bedelini ağır cezalarla ödeyecekler. Aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalar, etiket ile kasası üzerinde fiyat farkı bulunan işletmeler üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bu tür yollara tevessül edenlere 215 bin lira ceza yazıldı.”

DUL VE YETİMLERİ DE İLGİLENDİRİYOR 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik olarak 5000 lira ödeneceğini açıkladı. Dul ve yetim maaşı alanlar da maaş hakediş oranına göre ödemeden yararlanacak.

Dul ve yetimleri de ilgilendiren bu gelişme sonrasında dul olup çocuğu olmayanlar yüzde 75, dul olup çocuğu olanlar yüzde 50, yetim olanlar da yüzde 25 oranında faydalanması bekleniyor.

Buna göre dul olup çocuğu olmayan kişilere 3750 lira, dul olup çocuğu olan kişilere 2500 lira, yetimlere ise 1250 lira ödeme yapılması bekleniyor.

Editör: Türkiye Kulisi