EYT'nin Meclis'e sunulup sunulmadığı, emekli olmayı bekleyen yüz binlerce kişi tarafından sorgulanıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi, Meclis'te AK Parti'de milletvekillerinin imzasına açıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise EYT'nin Meclis'e sunulacağı tarihi açıkladı. İşte EYT gündeminde yaşanan son gelişmeler.

EYT MECLİS'E SUNULDU MU?

E-Devlet ve bankalar dahil tüm şifrelerinizi hemen değiştirin! E-Devlet ve bankalar dahil tüm şifrelerinizi hemen değiştirin!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, cuma ya da pazartesi teklifi sunabileceklerini ifade etti.

Şubat ayında bu sürecin tamamlanması bekleniyor. Şubat ayı içinde önce Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçecek. Ardından Genel Kurul'dan geçecek. 1 Mart itibariyle de EYT'liler maaşlarını alabilecek.

EYT MECLİS'TE AK PARTİ'LİLERE İMZAYA AÇILDI

AK Parti'nin "emeklilikte yaşa takılanlar" ile ilgili TBMM Başkanlığı'na sunacağı, kanun teklifi AK Parti milletvekillerinin imzasına açıldı.

Teklifin, imzalar tamamlanınca en kısa sürede Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

EYT'DE 9 EYLÜL 1999 TARİHİ ESNETİLEBİLİR Mİ?

Bakan Bilgin "EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?" sorusuna, "Olmaz, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül'de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın." cevabını verdi.

EYT'DE İLK MAAŞLAR NE ZAMAN ALINACAK?

Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin soru üzerine, "EYT'lilerin martın 1'inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis'ten çıkacak diye düşünüyorum." dedi.

YASALAŞTIKTAN SONRA BAŞVURULAR KABUL EDİLECEK

EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvurular, e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.

Editör: Türkiye Kulisi