Kripto paralarda yaprak dökümü Kripto paralarda yaprak dökümü

Emeklilikte yaşa takılanları (EYT’li) ilgilendiren yasa 3 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmişti. Bu tarihten sonra hemen emekli olacak 2.2 milyon vatandaşın maratonu başlamıştı.

Yaklaşık 1.6 milyon vatandaş mart ayında emeklilik için başvurusunu yaptı. EYT’li emekli adaylarının yaklaşık yüzde 80’i çalışıyor ve çalışmaya devam etmek isteyenler bir hayli fazla.

YÜZDE 5’LİK AVANTAJ 

Düzenlemeden faydalananlar özel sektörde çalışmaya devam edebilecek. Çalışmaya devam eden EYT’li emekli 30 gün içinde işyerinde tekrar işe başlarsa işverene Sosyal Güvenlik Destek Primi sağlanacak. İşverenler, yüzde 5 destek primi indirimi elde edecek. Dolayısıyla çalışmaya devam edecek EYT’liler için sigorta primi işçi payı azalacağı için maaş artışı söz konusu olacak.

9 BİN 145 LİRAYA ÇIKACAK 

Asgari ücretle çalışan EYT’li emeklinin maaşı prim avantajıyla en az 638 lira artacak. Böylece halen 8 bin 500 lira olan alan asgari ücretle çalışan, emekli olup çalışmaya devam ederse 9 bin 145 lira alacak. Bu artışın işverence işçiye yansıtılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

Asgari ücretten düşük ücretli işçi çalıştırmak mümkün olmadığı ve işçinin brüt maaşı 10 bin 8 liranın altında olamayacağı için işverenler SGK’ya işçi adına daha düşük prim aktarıp işçiye daha yüksek ücret ödeyecekler. Asgari ücretin üzerinde ücret alınması durumunda ücret daha da artacak.

ARTIŞ HESABI NASIL OLACAK? 

Bir işçi için brüt ücretinden yüzde 15 prim kesiliyor. Bu primin yüzde 1’i işsizlik sigortası primi olarak ödeniyor. Emekli işçiden ise yüzde 7.5 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor. İşsizlik sigortasına ise prim kesilmiyor.

Dolayısıyla asgari ücretli bir işçinin brüt ücretinden 1.501,2 TL prim kesilerek brüt 10 bin 8 lira olan ücreti net 8 bin 506 liraya düşüyor. Emekli olup asgari ücret üzerinden çalışmaya devam edecek işçinin brüt ücretinden 750 lira prim kesilecek ve net ücreti ise 9 bin 145 lira olacak.

Editör: Türkiye Kulisi