Emekli maaşlarına yılbaşından itibaren yüzde 30 zam yapıldı. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren karar sonrası yasanın çıkmasını bekleyen EYT'liler de SGK'nın maaş hesaplama sistemi üzerinden aylıklarını sorgulamaya başladı.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 2

Borsa ve kripto paralar için "işlem vergisi" iddiası Borsa ve kripto paralar için "işlem vergisi" iddiası

Ancak EYT'lilerin yaptığı sorgulamada maaşların yüzde 30 artmadığı görüldü. Emekli adayları artış oranının yüzde 17 civarında kalması nedeniyle hata olup olmadığını merak etti.

Çok sayıda EYT'linin kafasını karıştıran sorunun cevabı belli oldu.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 3

Enflasyon yıl içinde yüzde 85'lere çıksa da 2022 yılını yüzde 64,27 ile kapattı. Buna göre, enflasyondaki düşüş nedeniyle ocak ayında devreye giren güncelleme katsayısı sonrası zam yüzde 30 değil yaklaşık yüzde 17 olarak göründü.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 4

2022 yılında SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ocakta yüzde 25,47, temmuzda yüzde 42,35 zam yapıldı. Yıllık toplam zam yüzde 78,6 oldu.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 5

Habertürk'ün haberine göre, 2022 yıllık enflasyonu geçen yıl ocak ve temmuz aylarında emekli aylıklarına yapılan zammın altında kaldığı için, emeklilik dilekçesini 1 Ocak 2023 tarihinden sonra verenlerin aylıkları daha düşük bağlanacak.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 6

Örnek vermek gerekirse, SGK'nın hesaplama robotunda aralık ayında maaşı 10 bin lira gözüken biri ocak ayında aylığının 13 bin lira olmasını bekliyordu. Ancak SGK sitesinde gözüken rakam yaklaşık 11 bin 700 oldu. Aradaki farkın nedeni güncelleme katsayısı oldu.

EYT'liler neden yüzde 30 zam almadı? Merak edilen soruya yanıt - 7

Mart ayında ilk maaşlarını alması beklenen EYT'lilerin aylıklarına yaklaşık yüzde 1,5 puanlık milli gelir artışı da eklenecek.

Editör: Türkiye Kulisi