GES PROJESİ MALİYETİNİN 3 KATI GELİR ELDE ETTİ

BAŞKAN DİNÇER; ENERJİ GİDERLERİMİZİ AZALTMAK VE DOĞAMIZI KORUMAK İÇİN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ (GES) SAYISINI ARTIRMALIYIZ

Dolu ve sağanak yağıştan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları devam ediyor Dolu ve sağanak yağıştan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Başkan Dinçer’in hem yenilenebilir enerji kaynaklarından üst seviyede faydalanmak, hem de Belediye bütçesine katkı sağlamak için hayata geçirdiği Güneş Enerji Santrali’nde elektrik üretimi devam ediyor.

Aksaray Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmak, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla kapalı Salı semt pazarı üzerinde kurulan güneş panelleri, verimliliğin artırılmasının yanı sıra belediyeye önemli bir gelir kapısı da oluşturuyor.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çok önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini anlatarak, bu yatırımların hem çevre hem de ekonomi açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Enerji yatırımlarımızla hem kurumumuza ekonomik destek sağlıyoruz hem de doğal enerji kullanarak ülkemizin kazanmasına vesile oluyoruz. Katma değer üreten, gelecek nesillerin daha yaşanılabilir bir kentte yaşamasına imkân sağlayan yatırımlarımız uzun yıllar boyu şehrimize, ülkemize katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kapalı Salı Semt Pazarı çatısında 13 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Güneş Enerjisi Santrali kurulumundan kısa bir süre içerisinde kendi maliyetini karşılayan GES Projesinden elde edilen enerji getirisi belediye bütçesine gelir kaynağı oldu. Kapalı Salı Semt Pazarı çatısındaki tesisten şu ana kadar 12.4 Milyon TL değerinde enerji üretildi. Bir başka değişle tesis maliyetinin 3 katı kadar gelir elde etti.

Aksaray günlük ortalama güneşlenme süresinin yüksek olmasından dolayı GES projelerinin Türkiye’de uygulanabildiği en iyi alanlar içerisinde yer alıyor olmasını değerlendiren Aksaray Belediyesi, kapalı Salı semt pazarı üzerine kurduğu güneş panelleriyle sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla elde edilen ek gelir vatandaşlara hizmet olarak geri dönüyor.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper