Altın, küresel risklerin arttığı ve belirsizlik ortamının yükseldiği 2023 yılında sert yükselişler yaşadı. Küresel piyasalarda merkez bankalarının altın alımlarını hızlandırması da fiyatları yukarı yönlü tetikledi. Yurt içinde altın ithalatına kota uygulanması, döviz kuru ve ons tarafındaki artışlarla gram altın yıla rekorla başladı. 

GRAM YILA REKORLA BAŞLADI

Altının gramı, yeni yıla yükselişle başlamasının ardından 1980 lira seviyesinde işlem görüyor. Kapalıçarşı’da ise sarı metal 2 bin liranın üzerinde hareket ediyor. Çeyrek altın 3 bin 320 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 530 liradan satılıyor.

ONS ALTIN İKİ GÜNLÜK DÜŞÜŞÜ GERİDE BIRAKTI

Altın, yeni yılın ilk işlem gününde ons başına 2.070 dolara yükseldi. ABD Merkez Bankası'nın bu yıl faiz indirimine başlayacağı yönündeki güçlü beklentiler arasında iki günlük düşüşünü geride bırakarak yukarı yönlü hareketlerini artırdı.

Piyasalar, ABD merkez bankasının mart ayından itibaren faiz indirimine başlayabileceği ihtimalini neredeyse %90 olarak fiyatlıyor. Küresel yatırımcılar tarım dışı istihdam verileri ile Fed toplantı tutanaklarına odaklandı. 

Gram altın yıla rekorla başladı, ünlü bankalardan tek tek 2024 tahmini geldi

DAHA FAZLA FİYAT ARTIŞI ÖNGÖRÜYORUZ

Spot altın fiyatları 2023 yılını yüzde 13,6 artışla kapattı. Yatırımcılar altın piyasalarındaki hareketlerin yeni yılda nasıl şekilleneceğini merak ediyor. 2023 yılındaki şaşırtıcı güçlü performansın ardından yeniden değer kazançlarının yaşanacağını ifade eden İngiliz Bankası Saxo Bank uzmanı Ole Hansen, şunları kaydetti: 2024’te Hedge fonlarını takip eden momentum, merkez bankalarının sağlam bir hızda fiziksel altın almaya devam etmesi ve ETF yatırımcılarından gelen yenilenen talep üçlüsünün etkisiyle daha fazla fiyat artışı öngörüyoruz. 

Zorunlu afet sigortası geliyor Zorunlu afet sigortası geliyor

DÜNYA ALTIN KONSEYİ YÜZDE 4’LÜK ARTIŞ BEKLİYOR

JP Morgan, ise altın için 2024’te kırılma rallisi beklediklerini ifade ederek faiz indirimleri ile 2.300 dolarlık zirve beklentisini duyurdu. İsviçre Bankası UBS’ye göre, faiz indirimlerinin hayata geçirilmesi halinde ons altının 2 bin 150 dolar olabileceğini ifade etti. Dünya Altın Konseyi tahminlerine göre ise Fed’in 40-50 baz puanlık bir düşüşün altın için yüzde 4’lük bir kazanç anlamına geleceğini ifade ediyor.

DOLAR ENDEKSİ GERİLEDİ

Dolar endeksi Salı günü 101,5'in üzerine çıkarak olası bir teknik toparlanmayla art arda üçüncü seansında yükseldi. Fed faiz kararlarına yönelik beklentilerle dolar endeksinin gerilemesi altın fiyatlarını yükselteceği ifade ediliyor.

Editör: Türkiye Kulisi