Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük hasarı alan Hatay’da enkaz kaldırma çalışmalarının büyük çoğunluğu tamamlandı.

Hatay'da moloz dağları - 2

Antakya ilçe merkezinde ağır hasarlı bina neredeyse kalmadı. Yıkımların aralıksız sürmesiyle birlikte kamyonlar, moloz döküm sahalarına hafriyat taşıyor. Antakya ilçesi Karlısu Mahallesi’nde yerleşim yerlerinden uzak bir noktada bulunan moloz döküm alanına günlük bin kamyon girişinin olduğu zamanlar oluyor.

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ BELLİ OLDU KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ BELLİ OLDU

Hatay'da moloz dağları - 3

Moloz döküm sahası sorumlusu Cihan Saçak, günlük bin kamyona kadar moloz dökümü gerçekleştiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Saha sorumlusuyum. Depremin ilk gününden beri burada çalışmalara devam ediyoruz. Bu moloz sahasında şu an 300 - 400 arasında kamyon girişi oldu. Biraz azalma var ama normal günde bin kamyona kadar moloz dökümü oluyor. 5 moloz sahasının kapanmasından sonra ay başından beri burada bir yoğunluk var.

Hatay'da moloz dağları - 4

Bu moloz sahası yakın olduğu için herkes burayı tercih ediyor. Enek, Bakras ve Narlıca moloz sahaları vardı. Onların dolmasından sonra burada yoğunluk olmaya başladı. Elimizden geleni yapıyoruz.''

Hatay'da moloz dağları - 5

Karlısu Mahallesi Muhtarı Mehmet İncecik, çukur bölgelerde olan arazilerin molozlarla birlikte düz bir hale getirileceğini ifade etti.

Hatay'da moloz dağları - 6

İncecik, ''Çukurda olan arazilerin üzerine temiz toprak çekilecek. Herkes tapusunu aynı metrekaresinde alacak. Vatandaşların arsaları daha düzgün bir hale gelip, daha kullanılır bir şekilde teslim edilecek.'' diye konuştu.

Editör: Türkiye Kulisi