İçişleri Bakanlığı'ndan APP plaka uyarısı

İçişleri Bakanlığı, Avrupa Press Plaka (APP) kullananlara 2 bin 647 lira, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 lira para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceğini bildirdi. Uyarı açıklamasında bu plakaların kullanılmasından vazgeçilmesi ve trafik kurallarına uyum çağrısı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, Avrupa Press Plaka (APP) kullanmaya devam edenlere 2 bin 647 lira, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 lira para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceğini bildirdi.

Bakanlık, araç sahiplerini ilgilendiren açıklamasında, standartlara uymayan ve sahte olan plakaları kullananlara hapis ve para cezası verileceğini bildirdi. 1 Ocak 2024 ve sonrası ilk kez tescil edilen araçlar ile yeniden tescil plakası basılan araçlarda karekod (QR kod) ve tanım numarası bulunmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

APP VE SAHTE PLAKALARA HAPİS VE PARA CEZASI

TÜRKİYE’NİN İLK ASTRONOTU ALPER GEZERAVCI UZAY YOLCULUĞUNU BİLİM FESTİVALİNDE PAYLAŞTI TÜRKİYE’NİN İLK ASTRONOTU ALPER GEZERAVCI UZAY YOLCULUĞUNU BİLİM FESTİVALİNDE PAYLAŞTI

Sahte veya APP kullanılması durumunda, derhal bu plakaların çıkartılması ve devletin belirlediği standartlara uygun plakaların kullanılmaya başlanması gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sahte ve APP kullanmak suçtur ve cezai yaptırımları mevcuttur. APP kullanmaya devam edenlere 2 bin 647 lira, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 lira para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir. Trafik sorunlarının çözümü, trafik kurallarına uyumla sağlanır, lütfen trafik kurallarına uyalım."

APP PLAKA NEDİR?

Amerikan Pres Plaka (APP) standartlara uymayan, farklı karakter ve şekillerle yazılmış özel tasarımlı araç plakaları anlamına gelir. Sürücüler, APP olarak bilinen plakaları daha çok ilgi çekmek için tercih ediyor.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper