Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyeleri geçtiğimiz gün Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelerek, ekonomik krizde beli bükülen vatandaşın geçim sıkıntısına ilişkin bir basın açıklamasında bulundu. Ekonomideki kötü gidişata ilişkin yapılan basın açıklamasına çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Mutfakta hissedilen enflasyon tutarının yüzde 250’nin üzerinde olduğu belirtilen açıklamada, milyonlarca asgari ücretlinin yaşadığı ekonomik çıkmaz ve çaresizlik dile getirildi.

“ASGARİ ÜCRETLİ AÇLIĞA MAHKÛM EDİLDİ”

Tüketiciyi Koruma Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında, “Geçinemiyoruz; mutfakta hissedilen enflasyon yüzde 250 yi aştı. Asgari ücret 5 bin 500 TL. Türk-İş verilerine göre açlık sınırı 7 bin 245 TL. Asgari ücretli açlığa mahkûm edildi. Asgari ücret gıda harcamamızı dahi karşılamıyor, buzdolapları boş durumda. İnsanca yaşayabilmek için yapmamız gereken harcama tutarı 23 bin 600 TL. Beslenemiyoruz, alım gücümüz düştü, sağlıklı ekonomik ve besin değeri yüksek gıdaya ulaşamıyoruz. Barınamıyoruz, kiralar roket hızı ile yükseldi, asgari ücret sadece kiraya yeter hale geldi. Gençlerimiz kazandıkları okullara barınma ve beslenme sorunu nedeniyle kayıt yaptıramıyor, bekâr bir kişinin yaşam maliyeti 9 bin 470 TL” denildi.

Şifrelerinizi hemen güncelleyin! Şifrelerinizi hemen güncelleyin!

“YETKİLİLER ADETA AKLIMIZ İLE ALAY EDİYOR”

Açıklamanın devamında ise, “Asgari ücretli bir aile, eve ekmek dahi alamaz iken nasıl çocuklarını okutsun, gençler kazandıkları okullara gidebilecek yol parası dahi bulamaz iken nasıl kayıt yaptırabilsinler? Gençlerimizin yaşadığı barınma sorunu, yeterli sayıda yurt yapılarak çözülür, yabancılara satış yapmak üzere rezidanslar yaparak değil. Bir tarafta çok az da olsa, bir eli yağda bir eli balda bu ülkenin kaynakları ile ceplerini ve kasalarını dolduran refah içinde yaşayanlar, diğer tarafta ise bu ülkenin tüm yükünü çeken sadakaya mahkûm edilmeye çalışılan yoksul vatandaş. Yetkililer adeta aklımız ile alay ediyor. Zamları biz yapmıyoruz diyerek, tüm bunların nedenini dövizdeki dalgalanmalara ve yüksek enflasyona bağlıyorlar. Bu ülkeyi uzaylılar mı yönetiyor, enflasyon ve fiyat artışlarını körükleyen elektrik, akaryakıt ve doğal gaz zamlarını uzaylılar mı yapıyor? Bir gecede elektriğe yüzde 200’e varan zamları kim yaptı?” ifadelerine yer verildi.

“AYAKLARI YERE BASAN PROJELER ÜRETİN”

Alım gücü düşen vatandaşın sabrının tükenme noktasına geldiğinin altı çizilen açıklamada, “Yüksek kira artışının önüne geçmek için getirilen ancak gerçekte uygulanamayan yüzde 25 sınırlaması çözüm olmuş değil. Adliyeler kira davaları ile dolmaya başladı. Eğer sınırlama bir çözüm ise o zaman elektrik, doğal gaz ve akaryakıta da sınırlama getirin. Bunların fiyatlarını siz belirliyorsunuz. Soğuk kara kış kapıda, battaniye alacak parası dahi olamayan halk nasıl ısınacak, çocuklarımız hangi şartlarda ders çalışacak? Ekmek alamayana pasta projesi olarak sunduğunuz konut sorununu çözecek gibi görünen, algı oluşturan projeler değil, açlık sınırının altında yaşayan tüketicinin barınma sorununu çözecek kira desteğinden, konut edindirmeye ayakları yere basan projeler üretin” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİFTÇİYİ TEŞVİK EDECEK POLİTİKALAR GELİŞTİRİLMELİDİR”

Vatandaşın sağlıklı bir yaşam süremesi için enflasyonun bir an önce durdurulması gerektiği belirtilen açıklamada, “Ekonomik politikalar birilerini zengin etmek için değil, açlığın ve yoksulluğun giderilmesi için uygulamaya konulmalıdır. Ülkenin gündeminden yoksulluk ve açlık sorununun çıkarılması için buna neden olan politikalar terk edilmelidir. Enflasyonun durdurulması için halkın menfaatini göz önünde bulunduran önlemler alınmalıdır. Ülkenin kaynaklarını bir avuç şirketlere aktaran yap-işlet-devret modelleri terk edilerek, her kur artışında kasalarını dolduran şirketlerin anlaşmaları feshedilmelidir” değerlendirmelerinde bulunuldu.

Editör: Türkiye Kulisi