Kasım ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 61.9 olurken, 5 aylık enflasyon yüzde 33.65 olarak gerçekleşti. 5 aylık verilerle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 33, memur ve memur emeklilerinin zammı yüzde 44 oldu.

DSÖ'den korkutan açıklama DSÖ'den korkutan açıklama

TÜİK, Kasım 2023 döneminin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre; tüketici fiyat endeksi (TÜFE), kasımda yıllık yüzde 61.98, aylık yüzde 3.28 arttı. Kasım ayında yıllık en az artış gösteren ana grup yüzde 37.54 ile konut fiyatları; artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92.86 ile lokanta ve oteller oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi de kasım ayında yıllık yüzde 42.25, aylık yüzde 2.81 artış gösterdi.

Aralık rakamı bekleniyor

TÜİK verilerine göre temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemdeki enflasyon ise yüzde 33.65 olarak gerçekleşti. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 5 aylık geçerli zammı ifade ediyor. Çalışan ve emekli memurlar ise 5 aylık verilere göre, toplu sözleşme zammının üzerine, en az yüzde 26’lık zamma hak kazandı.

Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece, 5 aylık verilerle zam, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 33, memur ve memur emeklileri için yüzde 44 oldu. Memur ve emeklilerin kesin zammı, 2024 yılbaşında, aralık ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ve 2023’ün ikinci 6 ayına ilişkin TÜFE oranlarının netleşmesiyle belli olacak.

Asgari ücretlinin durumu

Yıl sonu enflasyonunun yüzde 65 düzeyinde gerçekleşmesi halinde, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 36’nın üzerinde, memur ve emekli memur maaşlarına ise yüzde 50’ye yaklaşan oranda zam yapılacak. Yılbaşında belirlenecek yeni emekli aylıkları için, özellikle SSK’lı ve Bağ-Kur’lularda ilave refah payı beklentisi de var. 5 aylık enflasyon oranı, ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda da masaya gelecek. Asgari ücrette doğrudan belirleyici olmayan enflasyon oranı, işçilerin geçim şartlarının belirlenmesinde dikkate alınacak.

Yıllık enflasyon yüzde 61.9 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayında tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 61.98, aylık yüzde 3.28 olduğunu açıkladı.

TÜİK, Kasım 2023 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre; tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksi (TÜFE), kasımda yıllık yüzde 61.98, aylık yüzde 3.28 arttı. Bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 60.09, 12 aylık ortalamaya göre yüzde 53.40 arttı. TÜFE’nin geçen ay yıllık yüzde 61.36, aylık yüzde 3.43 arttığı açıklanmıştı.

Kasım ayında yıllık en az artış gösteren ana grup yüzde 37.54 ile konut fiyatları olurken; artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 92.86 ile lokanta ve oteller oldu. Aylık bazda, giyim ve ayakkabı fiyatları yüzde 0.31 azaldı. Kasım ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 11.17 ile konut oldu.

Üretici enflasyonuna işaret eden yurt içi üretici fiyat endeksi de kasım ayında yıllık yüzde 42.25, aylık yüzde 2.81 artarken; bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 42.59 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 53.15 artış gösterdi.

‘Çekirdekte düşüş cesaret verici’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kasım ayında da devam eden çekirdek enflasyondaki düşüşün cesaret verici olduğunu ifade ederken, kendisinden duyulmayan hiçbir habere ve dolaşıma sokulan dedikoduya itibar edilmemesini vurguladı.

Bakan Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kasım ayında da devam eden çekirdek enflasyondaki düşüş cesaret vericidir. C endeksindeki aylık artışlar önemli ölçüde zayıfladı: Eylül yüzde 5.28, ekim yüzde 3.72 ve kasım yüzde 1.96. Bu, enflasyonda ciddi momentum kaybına işaret ediyor. Yıllıklandırılmış çekirdek enflasyon hedeflerimizle uyumlu. Enflasyonla mücadele süreç işi; programımızı kararlılıkla uyguluyoruz, başaracağız. Bu çerçevede sevgili vatandaşlarımızdan özellikle bir istirhamım var; uygulama ve politikalarımıza ilişkin lütfen benden duymadığınız hiçbir habere ve dolaşıma sokulan hiçbir dedikoduya itibar etmeyiniz” dedi.

Editör: Türkiye Kulisi