Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik tüm testler tamamlandı. KAAN, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.

KAAN, sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı'nda yeniden piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı. KAAN'ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu. Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.

KAAN’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamlamasının ve piste dönemsinin ardından, KAAN uçağın yapımında ve geliştirilmesinde çalışan personel tarafından alkışlarla karşılandı.

2028 YILINDA ENVANTERE GİRECEK

Milli Muharip Uçak KAAN ile ilgili son gelişmeleri CNN Türk muhabiri Paşa Alyurt aktardı.

Paşa Alyurt'un açıklamaları şöyle: Geçtiğimiz aralık ayında havada ilk test uçuşu planlanıyordu. Şubat ayının 21’inde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Türkiye’nin teknoloji projeleri arasında gösterilen ve ilk uçuşunu gerçekleştiren bir savaş uçağından bahsediyoruz. Kaan gökyüzü ile buluşmuş oldu. 2028 yılında TSK’nın envanterine girecek. TUSAŞ tarafından geliştirilen Kaan’ın 5’inci nesil savaş uçağı kategorisinde yer aldığını ifade edelim.

Milli Muharip Uçak Kaandan ilk uçuş

Görünmez konumda yer alan bir savaş uçağı Türkiye’nin en önemli silahlarından biri olacak. Kaan’ın bugün itibarıyla ilk kez uçuşunun başarı ile gerçekleştiğini ifade edelim. Kanat açıklığının 14, yüksekliğinin 6, uzunluğunun ise 21 metre olduğunu ifade edelim. Maksimumum hızının 2205 km’ye kadar ulaşan bir savaş uçağından bahsediyoruz.

16 km’nin üzerinde yüksekliğe kadar görev yapabilme kabiliyetine sahip bir uçaktan bahsediyoruz. Yüksek manevra kabiliyeti ile sınıfında yer alan birçok savaş uçağına da üstünlük kurabilme özelliğine sahip olacak. 2028 yılında envantere girecek.

Gövde içi silah taşıyabilmesi ile dikkat çeken bir özelliğe sahip havadan havaya, havadan yere stratejik taarruz imkanı sağlaması önemli özelliklerinden biri.

Milli Muharip Uçak Kaandan ilk uçuş

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN KAAN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, milli muharip uçak KAAN ile Türkiye'nin dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacağını bildirdi.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden biri olan milli muharip uçak KAAN'ın bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı anımsatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hava Kuvvetlerimizin harekat kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askeri ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak olan KAAN ile ülkemiz dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak."

KAAN'IN ÖZELLİKLERİ NELER?

KAAN 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

Selektörle radar uyarısına kesilen cezalar iptal edildi Selektörle radar uyarısına kesilen cezalar iptal edildi

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

Milli Muharip Uçak Kaandan ilk uçuş

ÜSTÜN KABİLİYETLERİYLE FARK YARATACAK

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

Editör: Türkiye Kulisi