20 Ekim'den itibaren soğuk havaların etkisini gösterceğini ifade eden Meteoroloji uzmanları, "20 - 30 Ekim arası ülkemiz normallerden soğuk geçecek. İç kesimlerdeki 4 ilde sezonun ilk karı yağabilir" dedi. İşte o iller...

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre; bugün yurt genelinde güney kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Hatay, Bitlis ve Van çevreleri, Antalya’nın batısının iç kesimleri, Denizli’nin güneyi ile Hakkari’nin kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ile Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

İSTANBUL İÇİN KRİTİK UYARI 

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, önümüzdeki hafta İstanbul'da şiddetli yağışın olacağını söyledi. Orhan Şen'in sosyal medyadan yaptığı uyarı şu şekilde:

Bugün de yağış yok sayılır. Bitlis, Hatay ve Antalya'nın batısında hafif ve kısa süreli yağışlar olacak. Sıcaklıklar 2-3 derece artacak. Pazar, Akdeniz ve GDA ve İç Anadolu'nun doğusuna, Pazartesi Doğu Anadolu'ya yağış geliyor.

Bu hafta sonu bahar havası sıcaklık 24-25C. Pazartesi, Marmara ve Batı Karadeniz'e yağmur geliyor bir günlük.

Çarşamba ortalık karışıyor. İstanbul'da şiddetli yağmur var. Gündüz gözüyle sel ve taşkın yapabilir. Sel gece gündüz dinlemiyor. Dere yatağındamısın, bodrum kattamısın ona bakıyor.

20 EKİMDEN İTİBAREN DONACAĞIZ 

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 20-30 Ekim tarihleri arasında ülkemizin normallerin altında seyreden soğuk bir hava dalgasıyla karşılaşacağını belirtti. 20 Ekim'e kadar ise günün erken saatlerinde sıcaklıkların yükseldiği, ancak gecelerin oldukça serin geçeceği uyarısında bulundu. Ökten, vatandaşları hastalık riskine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Emeklilikte yeni düzenleme yolda! Emeklilikte yeni düzenleme yolda!

ÇOK İLGİNÇ BİR KIŞ GELİYOR 

İşte Ökten'in açıklamaları:

“20 - 30 Ekim arası Ülkemiz normallerden soğuk geçecek. 20 Ekim'e kadar ise gündüzler sıcak, geceler soğuk. Tam hastalık havası. Dikkatli olunmalı... Ekim ayı Sibirya, Rusya ve Avrasya kar rekoru geliyor. El nino ve negatif Qbo ile birleşince çok ilginç bir Kış vaad ediyor. Bu Kış normal bir Kışa benzemiyor. 2002 - 2003 ve 2016 - 2017 sezonundan daha iyi gidiyoruz. Yeni bir Godzilla yaşar mıyız acaba?

“BU KIŞ ÇOK YAĞIŞLI OLACAK” 

El Nino’nun etkili olduğu yıllarda Türkiye’nin bol yağış aldığını söyleyen Bozyurt, sıcaklık detayına vurgu yapıyor. “Bazı El Nino yıllarında bol yağışlı fakat ılık olmuş. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğunu görüyoruz” diyor ve bu seneki modellerin Türkiye için ne gösterdiğini açıklıyor:

“Bu sene özellikle sonbahar ve kış mevsimi bol yağışlı ve soğuk olacak gibi görünüyor. Özellikle kasım ayından itibaren.

Şimdi önümüzde ekim ayının ortasına kadar kısa bir kurak dönem var. Ekimin ortasından sonra yeniden yağışlı bir sistemin ülkemize sokulacağını düşünmekteyim.”

İSTANBUL’U NASIL BİR KIŞ BEKLİYOR? 

Barajlardaki su seviyesinin alarm noktasında olduğu İstanbul’da kuraklık endişe verici bir durum. Ancak meteorolojik tahminlere göre bu, sonbahar ve kış yağışları ile yerini iyimser bir tabloya bırakabilir. Bozyurt İstanbul'a yönelik önümüzdeki döneme ilişkin verileri şöyle yorumluyor:

“Genelde yurdun kuzeybatı bölgelerinde bu kış yağışlı geçecek. Ama İstanbul ve çevresinde aralık ayına kadar çok üst seviyede yağışlar görülmüyor. Aralıktan itibarense yoğun yağışlar bekliyorum. Ocak ve şubat aylarında da deniz etkili kar yağışları olabilir.

Karın su tutma kapasitesi çok fazla ve dolayısıyla kar erimelerinde potansiyel su ortaya çıkıyor. Barajlarda da çok olumlu bir etkisi var. Bunun dışında bir de kar havadan amonyağı da indiriyor ve toprağın daha verimli olmasını sağlıyor.”

Editör: Türkiye Kulisi