Geleneksel el sanatlarını yaşatmaya ve gelecek nesillere ulaştırmaya yönelik çalışmalar düzenleyen Aksaray Belediyesi, tarihi Taşpınar halısının gelecek nesillere ulaştırılması için kurs başlattı.

Kadınların yeteneklerini ortaya çıkartmak ve meslek edinmelerini sağlamak amacı ile birbirinden farklı çalışmalara imza atan Kadın Aktivite Merkezleri ve AKMEK merkezleri, kurslarına bir yenisini daha ekledi. Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezinde Tarihi Taşpınar Halısı dokuma kursları başlatıldı. Şehrin simgeleri haline gelen Tarihi Taşpınar halısı birbirinden farklı renk ve motiflerle ilmek ilmek dokunuyor.

 Uzman eğitimcilerin rehberliğinde sabah 09.00’ da başlayan halı dokuma kursları akşam 17.00’ye kadar sürüyor. 20 kursiyerin severek katıldığı halı dokuma kursları Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezlerinde kurulan el yapımı ve sanayi tipi tezgahlarda gerçekleştiriliyor. 9 aylık kurs dönemi içerisinde yapılan çalışmalarla ortaya çıkan ürünler anlaşmalı firmalara pazarlanarak kursiyerlere gelir sağlanıyor. Kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere resmi sertifika verilmesi planlanıyor.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI CELİL ACAR’A ZİYARET. İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI CELİL ACAR’A ZİYARET.

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezinde verilen bu kurslardan memnuniyet duyduklarını belirten kursiyerler yaptıkları açıklamada Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e teşekkür ettiler. Kursiyerler Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in sağladığı bu imkanları kullanarak hem meslek öğrendiklerini hem de aile ekonomilerine katkıda bulunduklarını belirttiler.

Türkiye Kulisi Aksaray Temsilcisi Hilmi Alper

Editör: Hilmi Alper