Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı (TFF) Mehmet Büyükekşi, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın, Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırı sonrası toplantıdan çıkan kararları açıkladı. 

Büyükekşi'nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Süper Lig'e "teknik müdahale" Süper Lig'e "teknik müdahale"

"Halil Umut Meler uluslararası arenada gurur duyduğumuz hakemimiz. Futbolu her şeyin önünde tutmak ve güvenli hissettirecek alanı oluşturmak hedefimizdir. Yaşananlar kabul edilemez.

Meler'in sağlık durumu iyiye gidiyor. Kendisini iyi gördük. Bebeği Ege'ye kavuşuyor. İnşallah böyle acıları bir daha yaşamayız.

Hakemlere saldırı ve orantısız baskıya hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Bugün tartışmaları geride bırakıp birleşme zamanı. Türk adaleti gereğini yapmıştır. 

PFDK, Ankara’da ki sevklerin kararlarını perşembe açıklayacak. Türkiye Futbol Federasyonu olarak disiplin talimatımızda değişiklik yapma kararı aldık. İlave yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz. 

LİGLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Maçların 19 Aralık Salı günü başlama kararını aldık.

Ankaragücü'ne ceza verilip verilmeyeceği yönündeki kararı PFDK verecek.

MELER HAKEMLİĞİ BIRAKACAK MI?

Hakemlerle konuşma ve çalışma yaptık. Saygı gösterdiler, hafta sonu kamp yapacağız. Psikolojilerinin yerine gelmesi için çalışağız. Meler'in Avrupa Şampiyonası'nda da görev almasını bekliyoruz. Kendisini destekliyoruz. Hakemliği bırakması söz konusu değil. 

Yıllardan beri Faruk Başkanı tanıyoruz. Böyle bir kişi değildi. Adalet gerekeni yaptı. Biz sevklerimizi yaptık, başkan ve Ankaragücü için disiplin kurulumuz kararı verecek.

Güvenlikle ilgili mutlaka bir karar alınacak. Tüm paydaşların güvenlikle ilgili talebi var. Hukuki olarak kanundan değişiklik yapılması da konuşuldu. Adalet Bakanı'mızla görüştük. Kulüplerimizden de destek alacağız. Hedefimiz herkesin can güvenliğini sağlamak. 

ERTELENEN MAÇLAR 10 OCAK'TA OYNANACAK

Bu hafta oynanması gereken maçları 10 Ocak'ta oynatacağız. Salı ve çarşamba günü oynanacak maçlar normal takvim maçları. Bu haftaki maçları 10 Ocak'a ertelemiş oluyoruz.

Bir hata varsa hepimizin hatası var. Biz yönetim olarak birçok yeniliğe imza atmak için uğraşıyoruz. Hiçbir şey yapmazsanız eleştiri de olmaz. Yaptıklarımızın meyvesini Türk futbolu ileride görecek. Yaptğımız 10 işin 8'i doğru 2'si yanlışsa, kamuoyu bunu takdir etmeli.

Hakemler insan, hata yapabilir. Hiçbirini biz getirmedik, zaten buradalardı. Peformans değerlendirmesi yapacağız.

Yabancı hakem gündemimizde yok.

7 Ocak haftası yapılacak Türkiye Kupası maçları futbolcuları dinlendirme amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.

İSTİFA İDDİALARI

"Biz iddialar üzerine iş yapmıyoruz. Böyle şeylerle uğraşmaya gerek yok. Lütfen pozitif olun. Olumsuz şeylerle, dedikodularla uğraşmayın. Biz görevimizin başındayız. Biz buraya iş yapmaya geldik. İstifa etmemizi gerektirecek bir sebep de yok."

DERBİ TARİHİ DEĞİŞMEDİ

Bu hafta yapılması gereken maçlar 10 Ocak’a ertelenirken, 19 Aralık itibaren ligin 17’nci hafta maçları oynanacak. Bu kararla ligin 18’inci haftasındaki Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin tarihi değişmemiş oldu.

Editör: Türkiye Kulisi