TOGG ne zaman çıkacak? Yerli ve milli otomobil TOGG seri üretim başladı mı? TOGG üretimi için geri sayım sürüyor. Üretim bandından ilk kez inecek TOGG C-SUV modelini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanması bekleniyor. Türkiye’nin vizyon projelerinden birisi olan TOGG, Cumhuriyetin 99.yılında tanıtılmış olacak. Peki; TOGG ne zaman çıkacak?

TOGG NE ZAMAN ÇIKACAK?

2023 yılının mart ayında TOGG’un satışları başlayacak. Türkiye’de satışa sunulduktan sonra Avrupa’da 2024 Eylül ayında satış başlayacak. CSUV modelin satışa başlamasının ardından Sedan ve Hatchback modellerin de banttan inmesi ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması bekleniyor.

İLK YIL 80 BİN ADET

İlk yıl 80 bin adet üretilmesi hedeflenen TOGG'un CSUV modeli emsalleri göz önüne alındığında ezberleri bozması bekleniyor. Yaklaşık 800 ayrı noktada yüksek hızlı şarj özelliği olan sistemler bulunacak. 25 dakika gibi kısa bir sürede aracın yüzde 80 şarj olacağı ve bu oranla 500 kilometreden fazla yol gitmesi hedefleniyor.

200 ve 400 beygir 2 farklı güç sunacak olan CSUV TOGG'lar seçime göre 0 dan 100 kilometreye 7.6 ve 4.8 saniye gibi sürelerde ulaşacaklar. TOGG'un hayatı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi olduğunu vurgulayan logosu gibi renklerinin de bir anlamı olacak.

Maliye, çok harcayan ancak vergi vermeyenlerin peşine düştü Maliye, çok harcayan ancak vergi vermeyenlerin peşine düştü

HER RENK FARKLI ANLAM

Her renge Türkiye ile ilgili bir isim verilen TOGG'da kırmızı - Anadolu ateşi, mavi - Gemlik mavisi, beyaz ise Pamukkale beyazı olarak adlandırılacak. 

Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye'ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak hedefiyle yola çıkan TOGG'un seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Fabrikası'nda karbon ayak izinin düşürülmesi de ön planda tutuluyor.

Montaj hattında akıllı robotların kullanılacağı tesis, Avrupa'nın temiz boyahanesine ev sahipliği yapacak. Uçucu organik bileşenlerin seviyesi Avrupa normlarının 7'de, Türkiye normlarının 9'da biri kadar olacak. Ayrıca tesis içerisine kurulan güneş panelleri sayesinde elde edilen elektrik enerjisinden tesislerde faydalanılacak.

Editör: Türkiye Kulisi