Aksaray Barosun ’da ruhsat almaya hak kazanan 7 Avukatın yemin töreni gerçekleştirildi.

Avukatlık yemini yaptırılan Av. Hayrettin BAYRAKCI, Av. Engin Can KORKMAZ, Av. Muhammed Fevzi KARSANDI, Av. Ramazan ÖZÇİFÇİ, Av. Ekin İNCİ, Av. Ömer ASLAN ve Av. Nisa ÖZKAYA’ ya  Ruhsatlarını Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE taktim etti.

“Ruhsat töreninde avukatlık mesleğine dair konuşma yapan Baro Başkanı Av. Ferit Köse konuşmasında şu görüşlere yer verdi.

Genç meslektaşlarımızın mesleğe ilk adımlarını atacağı ruhsat törenimize hepiniz hoş geldiniz.
 

Bugün, meslektaşlarımızın hayatlarındaki önemli en önemli anlardan birine tanıklık etmek üzere toplandık.  
Ruhsat töreninde sizlerle bir araya gelmekten büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Bu anlamlı günde, meslektaşlarımızın Aksaray Barosu ailesine katılmalarını bu ailenin bir parçası olmalarını tescil etmek amacıyla buradayız.
Meslektaşlarımız bugün sadece bir avukatlık ruhsatını almakla kalmayacak; aynı zamanda hak savunucusu ve adalet savaşçısı olma yolculuğunda ilk adımlarını atacaklar.  
Bu yolda başarılar elde etmek, öğrenmek ve adaletin terazisini dengede tutmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Ancak meslektaşlarımızın sahip oldukları bilgi, beceri ve karakterlerinin, bu yolda emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacaklarına yürekten inanıyoruz

Aynı zamanda onların bu noktaya gelmelerinde emeği geçen ailelerine, yakınlarına ve ustalarına da teşekkür etmek istiyorum.  
 

Meslektaşlarımızın bu yolda ilerlerken karşılaşacağı zorluklar olabilir, ancak biliyoruz ki hukuki bilgileri, duruşları ve sürdürülebilir motivasyonları ile bu zorlukların üstesinden geleceklerdir.
 

Aksaray Barosu da onların  bu mesleki yolculuklarında  her zaman vereceği destekle  yanlarında olacaktır.

Hukuk tahsili almış bir kişinin, bir hukukçunun şahsı için olduğu kadar, içinde bulunduğu topluma karşı da görev ve sorumlulukları vardır.  
 

Yaptığımız işi sadece meslek olarak görmek bu topluma yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.  
 

Mücadelemiz, şahsımızın yanında toplum adına da olmalı, bilgi ve becerilerimizi halkın yararına sunmalı, bu bilgilerimizi hukukun üstün kılınması adına ve insan haklarının savunucusu olarak kullanmalı ve hukuksuzluklara karşı sessiz kalmamalıyız.
 

Çünkü gerçekleştiremediğimiz, emek vermediğimiz, mücadelesini yapmadığımız her bir ideal aynı zamanda bizlere birer vebaldir ve toplumun sağır, dilsiz ve vurdumduymaz olmasına neden olur.  
 

Hukukun üstünlüğünün, hukuk devletinin, adil yargılanma duygusunun, sağlanmasının ancak güçlü, cesur ve bağımsız hukukçularla gerçekleştirilebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.
 

Yine Biz Avukatlar; “Yalnızca bağımsız insan olmayı değil, insanların en bağımsızı olmayı, onur sayarız”  
 

Bizler yalnızca yasaları uygulamakla yetinmeyip, hukuku oluşturmaya ve yaşatmaya çalışmalı, insn haklarının da savunucusu olmalıyız.
Değerli hukukçular

Adalet mülkün temeli; adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının teminatı ise savunma hakkı ve bağımsız avukatlık faaliyetidir.  
 

Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç tecelli ettiği veya hiç tecelli etmediği bir adli sistemin mülkün temeli olması mümkün değildir.  
Savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil yargılanma beklenmesi de mümkün değildir.

Adalete ve hukuka duyulan güvenin artacağı, hukukun üstün olacağı, yurttaşların bundan eşit olarak faydalandığı, avukatın emeğine göz dikilmediği, eğilip bükülmeyen, dik duran, cübbede düğme aramayan bağımsız bir yargı dileğiyle, genç meslektaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor,
 

Ruhsatını almak üzere meslektaşımız             yeminini etmek üzere kürsüye davet ediyorum

Aksaray da uyuşturucu ticareti yapan 2 şahıs yakalandı Aksaray da uyuşturucu ticareti yapan 2 şahıs yakalandı

Biraz sonra 7 meslektaşımız daha aramıza katılacak  ve biz Aksaray Barosu  ailesi 7  kez daha büyüyecektir. Hepinize tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum ve başarılar diliyorum, diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Editör: Hilmi Alper