AKSARAY ŞEHİTLER MÜZESİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU BAŞKANI HULUSİ AKAR’IN KATILIMI İLE AÇILDI

TBMM MİLLİ SAVUNMA KOMİSYON BAŞKANI HULUSİ AKAR; “ŞEHİTLER MÜZESİ BİZİM CANLI TARİHİMİZDİR”

MİLLETVEKİLİ HULUSİ AKAR “BÖYLESİNE ANLAMLI BİR ESERİ AKSARAY’A KAZANDIRAN BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ MİLLETİMİZİN BAŞININ TACIDIR”

BAŞKAN DİNÇER; “ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRLARINI BU MÜZEDE SERGİLEYECEĞİZ”

Aksaray Belediyesi tarafından yaptırılan aziz şehitlerimizin mukaddes hatıralarının yaşatılıp gelecek nesillere taşınacağı, büyük bir özveriyle çalışmaları tamamlanan şehitlik müzesinin açılış töreni dualar eşliğinde gerçekleştirildi.
 

Şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Şehitlerimizi anmak, onların aziz hatıralarını yaşatmak ve geleceğimizin mimarı gençlerimize onların kahramanlıklarını anlatmak, bizim için bir borçtur. Bu müze, bu borcu ödemek için atılmış önemli bir adımdır. Şehitlerimiz, kanlarını akıtarak bu cennet vatanı bize emanet etmişlerdir. Bize düşen de bu toprakları imar etmek, korumak ve bizden sonraki nesillere devretmektir.

Koridorlarında dolaşırken, duvarlarda asılı olan fotoğrafların gözlerinden size bakışını hissedecek, bu binanın sadece taş ve tuğla ile örülmemiş olduğunu aynı zamanda milletimizin bağımsızlık ve özgürlük uğruna verdiği mücadelenin sembolü olduğunu göreceksiniz.

Şehitlik müzesi, taşıdığı anlam ve değer itibariyle sadece bir sergi alanı değil, aynı zamanda bir hürmet ve minnet ifadesidir. Bizler de bütün gayretimiz ve emeğimizle şehitlerimize layık olmak için hazırlıklarımızı tamamladık ve sürecin sonunda böyle bir eseri meydana getirdik.

Şehitlik müzemizin başta aziz şehitlerimizin muhterem aileleri olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet yakınlarına Sabr-ı Cemil niyaz ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı, “Öncelikle Evren Başkanımızı tebrik ediyorum Aksaray’a böyle bir eser kazandırdığı için. Hakkını asla ödeyemeyeceğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.  Ailelerine sabırlar diliyorum. Hepsiyle görüşüyoruz zaten içli dışlıyız. Her türlü sorun ve sıkıntılarda yanlarında olduğumuzu ve bundan sonra da olacağımızı söylemek istiyorum. Şehrimize gelen bakanımıza da hoş gediniz demek istiyorum” dedi.

AK Parti Milletvekili Hüseyin Altınsoy ise konuşmasında “Burası manevi havası yüksek olan bir yer. Somuncu Baba diyarıyız. Salihler şehriyiz. Bizler ayrıca fethin torunlarıyız. Şeyh Hamidi Veli Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli’nin Hocası, Hacı Bayram Vali Akşemseddin’in Hocası, Akşemseddin ise Fatih Sultan Mehmet’in Hocası… Dolayısıyla bizim genlerimizde şehit olmaya aday birçok gencimiz var. Biz Anadolu’nun çatısıyız. Burasının manevi atmosferi yüksek. Burada 7 bin hatta diğer bir ifadeyle 70 bin evliya yatıyor. Biz bakanımız döneminde ülke olarak önemli operasyonlar yaptık. Zeytin Dalı, Afrin, Pençe Kilit harekâtları yaptık. Başarılı sonuçlar aldık ancak şehit de verdik. Vatanını için, bayrağı için, ezanı için hayatını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Gazilerimize afiyet diliyorum. Şehitler müzesinin yapımında emeği geçen Evren Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu ise açılışta yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Aksaray’ımıza böyle bir eser kazandırdığı için Evren Dinçer Bey ve ekibini yürekten kutluyorum. Böyle anlamlı bir günde böyle müstesna bir eserin açılışına katılan 15 Temmuz’un yiğit evladı sayın Bakanımız Hulusi Akar beyefendi ile bu açılışı yapıyor olmak bize onur ve gurur vesilesi oldu.

Şehrimize 197 şehidimiz bulunmaktadır. İlk terör şehidimiz 1984 yılında J.astsubay Memiş Arıbaş, son şehidimiz ise 2022 yılında pençe kilit harekatında şehit olan Uzman Onbaşı Lokman Akçağlayan’dır. Allah rahmet etsin. Aksaray’ın her köyü adeta şehit beldesidir. Şehit dernekleriyle birlikte şehit ailelerimizi sık sık ziyaret ediyor, istek ve taleplerini karşılıyoruz.

Açılışını yapacağımız bu müze şehitlerimizin hatırlarını var. Burası en sık ziyaret edilecek yerler olması lazım. İçerisinde bizi duygulandıran birçok tablo var. Şehitlerimize ait mektuplar var, tesbihler var, kullandıkları özel eşyalar var. Burası gençlerimizin taze zihinlerine iz bırakacak. Milli ve manevi değerlerimizi ve ahde vefayı anlamalarına katkı sağlayacaktır. Topraklarımızı vatan yapan şehitlerimize, ebedi hayata göç eden gazilerimize Allah’ta rahmet diliyor, ruhları şad olsun demek istiyorum” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı, önceki dönem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Biz milletimizle öğünüyoruz. 2 bin 500 yıllık şanlı tarihimiz var. Şeref ve şanla dolu. Bu şanlı tarihimiz özellikle İslamla şereflendikten sonra 7 iklim 3 kıtada daima insanlığı, kardeşliği, özgürlüğü ve hürriyeti taşımış, insanlığa adaleti taşımış bir milletin evlatları olarak herkese örnek olmuş millet olarak biz hür doğduk, hür yaşarız diyoruz. Hangi çılgın zincir vuracak şaşarız diyoruz.

Ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışı ile ülkemizi, vatanımızı bayrağımızı, sancağımızı korumak ve kollamak için gözümüzü hiçbir zaman budaktan esirgemedik. Şu an hatıralarını anacağımız şehitlerimizle benzer ve aynı duygularla Çukur, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekâtında, Barış Kalkanında ve Pençe Kilit operasyonlarında sadece teröristlere karşı yoğun mücadele verdik. Bizim tek hedefimiz teröristler. PKK, PYD, DEAŞ, FETÖ her kimse bizim hedefimiz sadece teröristlerdir. Bizi hiçbir şekilde etnik ve dini kökenine bakmayız. Türkler, Kürtler, Araplar kardeştir. 85 milyon tek yürek, tek yumruk olarak güçlü Türkiye için Cumhur ittifakı olarak çalışıyoruz. 100. Yılımızda birlikte önümüzdeki büyük Türkiye ideallerini gerçekleştireceğiz. Önümüz ki ikinci 100. Yılda da Türkiye yüzyılı yapacağız.

Sizlerin kıymetli hemşerilerimizin sevgisi, sizlerin güveni ve duası devam ettiği müddetçe bizim aşamayacağımız bir engel, üstesinden gelemeyeceğimiz bir görev yok Allah’ın izniyle.

Belediye Başkanımızın ortaya koyduğu bu eser bizler için önemi çok büyük. Çünkü tarih demek; ya ilham alacağımız yada ders çıkarmamız gereken geçmişimizdir. Gençlerimiz bu günlere nasıl geldiğini, biz bugün burada mutlu müreffeh içinde oturuyorsak bu günlere nasıl gelindiğini, kimin sayesinde olduğunu unutmayacak, unutturmayacağız. Şehitlerimizi saygı ve hürmetle anacağız. Görevlerimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz.

Şehit ve gazilerimizin aileleri bizim baş tacımızsınız. Sizler için ne yapsak azdır. Bunun farkındayız. Her vesile ile valilerimiz, belediye başkanlarımız, bakanlarımız bunun farkında zaten bu konuda Cumhurbaşkanımızın direktifleri gayet açık, elimizden gelen neyse bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Kederde ve kıvançta biriz, beraberiz.

Millet olarak dünyaya birçok örnekler verdik. Bugün bazı alçakların, hainlerin masum çocuklara ve kadınlara el kaldırması tam anlamıyla iğrenç. Bu aşamada hukuk bitti, kanunlar bitti, yasalar bitti en sonunda insanlıkta bitti. Bu eli kanlı Netnyahu alçağı, çocuklara, kadınlara, kızlara, elinde silahı aracı gerçi olmayan insanları vurmaktan çekinmiyor. Fakat çocukların kanları, onların daima ellerinde ve peşinde olacaktır. Bunun hesabı mutlaka bir gün gelecek ve sorulacaktır. Allah bunu kabul etmeyecek. Bunun hesabı sorulacaktır.

Bizim tarihimize baktığımızda böylesine bir alçaklık yoktur, olamazda. Son yıllarda yapılan operasyonlarda Mehmetçik, hiçbir ordunun göstermediği kadar büyük bir dikkat ve hassasiyetle masum insanlara ve çevresine zarar vermemek için her türlü tedbiri aldı ve almaya devam ediyor.

Bu anlamalı günde bizi sizlere buluşturan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Şehitler Müzesinin açılmasında emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu müze sayesinde şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırları daima el üstünde tutulacaktır” şeklinde konuştu.

Protokol üyelerinin katılımı ile Şehitler Müzesinin açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi. Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar ve beraberindekiler ziyarete açılan müzeyi incelediler.

Dolu ve sağanak yağıştan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları devam ediyor Dolu ve sağanak yağıştan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Şehitler Müzesi’nin şeref defterini imzaladı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, açılışın anısına Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’a tablo hediye etti.

Protokol üyeleriyle birlikte şehit aileleri, gazi ve yakınları, Aksaray Belediyesinin şehit aileleri onuruna düzenlediği programa katıldı.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper