Aksaray da Otobüs ile TIR çarpıştı 8 kişi yaralandı Aksaray da Otobüs ile TIR çarpıştı 8 kişi yaralandı

Aksaray Esnaf sanatkarlar odası ile Aksaray Fırıncılar ve pastacılar odasının aldığı kararla Aksaray’da 1 Ağustos 2023 Salı gününden itibaren 200 gr. ekmek 4.5 liradan 6 liraya yükseldi. Ayrıca 200 gr. Sade pide ise 7 lira oldu.

Aksaray Fırıncılar ve pastacılar odası başkanı Halis Altınsoy, ekmek üretim girdilerindeki artış karşısında aldıkları zammın az olduğunu söyledi. Altınsoy, “Ekmek üretiminde ana maliyet unsurları un,  maya, petrol ürünleri gelmekte. Akaryakıta da ayrıca zamlar yapıldı. Bunlar en önemli gider kalemlerini oluşturuyor. Maliyet artışı karşısında aldığımız zam dahi yeterli değil. Alınan kararla kentte 4 lira 50 kuruştan satılan 200 gram ekmek fiyatı 1,5 lira yükselerek, 6 lira oldu.  Yeni tarife 1 Ağustos tarihinde başlayacak. Altınsoy, zam oranının belirlenmesinde çevre illerde satılan ekmek fiyatlarının da araştırıldığını kaydetti.

Aksaray’da artan un ve katkı maddelerinin zammından dolayı fırıncılar 4.5 liradan satılan 200 gr. Ekmeğin üretiminden dolayı zarar ediyorlardı diyen Altınsoy, Esnaf ve sanatkarlar odası ile Aksaray Fırıncılar ve pastacılar odamızın aldığı kararla 1 Ağustos 2023 gününden itibaren 200 gram ekmek 6 liradan satışı yapılacak” dedi.

6 lira olan ekmek fiyatları kalabalık ailelerde sıkıntıya neden olsa da artan maliyetlerden dolayı ekmeğe zam da kaçınılmaz olmuştu.

Türkiye Kulisi Aksaray il Temsilcisi Hilmi Alper.

Editör: Hilmi Alper