Uzmanlar iş hayatında başarılı bir birey olmanın ilk ve temel şartının hedef koymak olduğunu belirtiyor. İş hayatı her gün yeni şeyler öğrenilen uzun bir yolculuk…

Kurallı, disiplinli olmanın iş yerinde hiçbir olay ya da kişiye karşı katı olmamanın verimi artıran sistemler olduğu değerlendiriliyor. Sıkı bir şekilde çalışırken hayatınızda en iyisini elde etmenize yön verecek bazı kariyer dersleri dikkat çekiyor.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Yeni bir kariyer macerasına başladığınızda, üstlerinizi etkilemeye çalışırken çok fazla ekstra iş kabul etmek kolay olabilir. Bu bir hatadır, sadece yapabileceğiniz ve yüksek bir standartta tamamlayacak şekilde vakit ayırabileceğiniz ekstra işlere evet dediğinizden emin olun. Çok fazla iş üstlenmek stres seviyesinin artmasına ve doğruluk seviyesinin düşmesine neden olur.

Hayatta çok geç öğrendiğimiz 7 önemli kariyer dersi

Cezası neyse öderiz dönemi bitti: Adli para cezaları yüzde 400 artırıldı Cezası neyse öderiz dönemi bitti: Adli para cezaları yüzde 400 artırıldı

EĞLENDİĞİNİZ İŞTE ÇALIŞIN

Çoğumuz sevmediğimiz veya bizim için uygun olmayan bir iş deneyimi yaşayacağımız için, gerçekten eğlendiğiniz bir kariyer bulmak zor olabilir. Ancak, zamanınızın büyük bölümünü işte geçirirsiniz, dolayısıyla rolünüzden memnun olmadığınız takdirde bu şüphesiz kişisel yaşamınızı olumsuz etkileyecektir. 

SADECE PARA İÇİN ÇALIŞMAYIN

Paran önemlidir, ancak bir pozisyonda kalmak için ana etmen olmamalıdır. Görevinize sadece ve sadece para için devam ediyorsanız, farklı bir fırsatı değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Önemli olduğu halde para her şey değildir. Eğlendiğiniz bir iş bulun ve bunun sonucunda daha mutlu ve daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Hayatta çok geç öğrendiğimiz 7 önemli kariyer dersi

ÖĞRENMEYİ ASLA BIRAKMAYIN

Kariyeriniz boyunca her zaman sizden daha fazla tecrübeye sahip insanlarla karşılaşacaksınız, ancak bu durum sizi endişelendirmemeli. Daha fazla tecrübeye sahip insanlardan öğrenmek kişisel ve profesyonel olarak gelişmenize yardımcı olacaktır. Hayatınızın tamamı süresince bir öğrenme tutumu benimsemek çok yönlü, daha eğitimli ve başarılı bir birey olmanıza yardım edecektir.

İŞ DIŞINDA ÜRETKEN OLUN

Çalışmaktan dolayı keyifsiz veya yorgun hissettiğinizde, çalışma saatleri dışında kendinizi motive etmek zor olabilir. Motivasyon, bir spor sınıfına katılmak veya iş sonrası bir arkadaşla kahve içmek için buluşmak kadar kolay olabilir. İş gününün bitmesi için can atmak sağlıklı değildir, her günden azami fayda sağlamaya çalışmalısınız.

Hayatta çok geç öğrendiğimiz 7 önemli kariyer dersi

SAĞLIKLI BİR İŞ - YAŞAM DENGESİ KURUN

İş stresli olabilir ve bir görevi tamamlamak ya da son teslim tarihini yakalamak için mesaiye kalmanız gerektiğini düşündüğünüz zamanlar olabilir. Hayatın yanınızdan geçip gitmesine izin vermeyin. Sağlıklı bir iş - yaşam dengesi kurmak mutluluğunuzda çok büyük bir rol oynayabilir.

EKİP OYUNCUSU OLUN

İşte başarılı olmanın yolu bir ekip olarak çalışmak ve gelişmekten geçer. Elbette ki kendi sorumluluklarınız olabilir, ancak işi ileriye taşıyan grup başarısıdır. Büyük projelerde başarılı olmak için birden fazla bakış açısı gereklidir, genellikle yalnız çalışıyorsanız uzun vadede çok başarılı olmadığınızın farkına varabilirsiniz.

Editör: Türkiye Kulisi