TGRT Haber'de yer alan habere göre, aidat ödememenin cezası var mı? Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere site aidatlarında yaşanan fahiş zamlar beraberinde birçok tartışmayı da getirdi.

İstanbul'da bir sitenin tüm sakinleri yönetime tepki göstererek aidat ödemedi. Gelen ceza ile şok oldu! Peki aidat ödememenin cezası var mı, kat mülkiyeti kanunu aidat belirleme maddesine göre bina aidatı ödenmezse kaç para ceza kesilir? 

AİDAT ÖDEMEMENİN CEZASI VAR MI?

Binalarda ve sitelerde müşterek giderlerin karşılanması gayesiyle toplanan aidatlar zorunlu bir ödemedir.

Söz konusu zorunlu ödemeye bütün site sakinleri katılmak zorundadırlar. Bu sebeple de ödeme gerçekleştirilmemesinin bazı yaptırımları bulunur. Öyle ki ilgili yaptırımların faturası beklenenden çok seviyelere dahi erişebilir.

Aidat ödenmemesi durumunda yöneticiler ödemeyi yapmayan kat maliki hakkında yasal takip başlatma hakkına sahiptirler.

İcra takibi başlatılırsa borcun üzerine yüzde 5 gecikme faizi eklenir. İcra takibi başlatılmasa dahi yönetimlerin kat maliklerinden geç ödenen aidatlar için yüzde 5 yasal faiz talep etme hakları bulunmaktadır.

Konutu Terk Eden Kiracının Evine Girilebilir mi? Konutu Terk Eden Kiracının Evine Girilebilir mi?

AİDAT ÖDEMEME HAKKI SUÇ TEŞKİL EDER Mİ?

Aidat ödemesi gerçekleştirilmemesi halinde şayet kiracı hali hazırda oturuyorsa konut sahibi kiracının ödemediği aidattan da sorumlu olur.

Kiracı aidat borcu bırakıp evden çıkarsa bu borcun bütününden ev sahibi sorumlu olacaktır. İdare icra takibini kiracı aleyhinde başlatamazlar. Kiracının idarelerle değil ev sahipleri ile kanuni bağı bulunur.

Editör: Türkiye Kulisi