“Üretken olmak yada üretkenliği kaybetmemek için bildirimleri kapatmalısınız.” bunu çok iddialı ve kendimden çok emin bir şekilde söylüyorum.

Akıllı cihazlar hayatımıza girdikten sonra bildirimler ile yaşamaya başladık. Hemen hemen kullandığımız her uygulamada bildirim gönderme özelliği mevcut. E-postalar, anlık mesajlar, beğeniler, takipler, sizden bahsetmeler, istekler, öneriler, reklamlar, kampanyalar, duyurular ve daha onlarca bildirim türleri.. Bildirimler bir kolaylık mı, işimize ve iletişimimizin kesintisiz olmasına bir katkı mı yoksa bizim için gizli bir tehlike mi ? Mobil cihazlarımıza yüklediğimiz ve bildirimler göndermesine izin verdiğimiz her uygulama bizim için tehdit mi ? Bildirimlere maruz kaldıkça bir bağımlı haline mi geliyoruz ? Kullandığımız uygulamaların sayısı arttıkça bildirimlere daha çok maruz kalıp, işimizin kesintilerle aksamasına, ailemizle olan ilişkilerimizin ara ara kopmasıyla bir şeyleri erteler hale mi geliyoruz ?

Bitirmeniz gereken bir işi bildirimlere bakarken birazcık erteleyip sonrasında o işi aslında çoktan bitirmiş olmanız gerektiğini düşündüğünüz oldu mu ? Planlamalarınızı yapamaz hale geldiğiniz oldu mu ? Çocuğunuz sizden sevgi, ilgi yada ödevi ile ilgili bir yardım beklerken, yada bir sorununu bir problemini size açmak için sizinle konuşmayı beklerken “birazdan” deyip sonrasında keşke onu zamanında dinleseydim dediğiniz, aslında ona yardımcı olabilirdim diyerek hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu ? Eşiniz bir derdini size açmak için uygun zaman beklerken o zaman hiç gelmediğinden ilişkiniz bir felakete uğradı mı ? Bütün bu soruları beş dakikalığına bildirimleri kapatarak kendimize bir soralım lütfen.

Çok zeki, kıvrak ve pratik birisi iken, her şeye kolay çözümler bulabilen, üretken olan bir insan iken bir gün eğer bir problemin çözümünde işin içinden çıkamaz hale geldi iseniz ve hayatınızda artık bir şeyleri üretemez birisi olduysanız, unutkanlık, dikkat eksikliği, kelimeleri doğru kullanamama gibi dışarıdan da belirgin olan durumlar oluşmaya başladıysa artık bildirimleri kapatmanın zamanı çoktan gelmiş demektir. Özellikle beyni ile hayatını kazanan, yazılım geliştiren, tasarım yapan, kitap ve yazılar yazan, şiir, resim ve sanat yapan insanlar üretkenliklerini kaybetmemek için tüm uygulamaların bildirimlerini vakit çok geç olmadan sizde kapatın lütfen. Eşiniz ve çocuğunuz dışında gelen mesaj bildirimlerini, hayati öneme ait uygulamaların bildirimlerini yada işiniz gereği bir işin aksamaması için almanız gerekenler dışında tüm bildirimleri kapatın.

Siz, bildirimler ile uygulamaların her istediği zaman ulaştığı bir ürün haline gelmeyin, uygulamalar sizin istediğiniz zaman kullandığınız bir ürün olsun. Herkes için geçerli olan bu tespitler özellikle de Z kuşağı ve Alpha kuşağı için hap niteliğinde bir bilgi olsun, bu önerileri dikkate alırsanız emin olun daha üretken olup yaşıtlarınız arasından sıyrılan, öne geçen ve rağbet görülen olursunuz. Bildirimler sizi bitirmeden siz bildirim almayı bitirin.