Hürriyet'te yer alan habere göre, Anayasa Mahkemesi, 2018 yılında benzer mülklere farklı muamele ettiği ve bu nedenle anayasada yer alan eşit muamele şartını ihlal ettiği için mevcut emlak vergisi değerlendirme sisteminin anayasaya aykırı olduğunu ilan etmişti.

Federal hükümet ve eyaletlerin, Almanya genelinde ortaklaşa geçerli olacak yeni yasal düzenlemesi 2025’te yürürlüğe girecek. Ancak gayrimenkullerin vergi değerlendirilmelerinin yapılabilmesi için emlak sahiplerinin bu yılın ekim sonuna kadar bildirim yapması gerekiyor.

Zamanında beyanda bulunmayan gayrimenkul sahiplerine her ay için hesaplanan emlak vergisi miktarının yüzde 0.25 oranında gecikme cezası kesilecek. Gecikme cezasında alt sınır 25 Euro olarak belirlendi.

14 MİLYAR EURO TOPLANIYOR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan emlak, kredi ve sigorta uzmanı Süleyman Yalçın, yasanın, daire ve müstakil evlerin yanı sıra arsa ve tarım arazisi gibi taşınmaz mülkleri de kapsadığını söyledi.

Yalçın, “31 Ekim’e kadar emlak beyannamesi verilmezse gecikme cezası yürürlüğe girecek. Emlak reformuna göre emlak vergileri yeniden hesaplanacak. Yeni yasa, 2025’ten itibaren geçerli olacak” dedi.

Berlin Senatosu ise ilk etapta gecikme cezası talep etmeyecek, bunun yerine uyarı gönderecek. Emlak vergisi beyannamesi en geç 31 Ekim 2022’ye kadar ‘elster’ üzerinden online ya da kâğıt belge olarak vergi dairelerine verilecek.

Kirada Artış Enflasyonu Solladı Kirada Artış Enflasyonu Solladı

Almanya’da emlak vergisinden elde edilen gelir doğrudan yerel yönetimlere gidiyor. Buradan her yıl yaklaşık 14 milyar Euro emlak vergisi toplanıyor.

Bu vergi, okullar ve kreşler gibi belediye tesislerinin yapımı ile tamiri için ve yol yapımı gibi yerel altyapı yatırımları için kullanılıyor.

Editör: Türkiye Kulisi