Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre Bakan Kurum, konut fiyatlarının normalleşmesi için her türlü müdahaleyi yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağustos ayında konutlarla ilgili bir müjde açıklayacağını aktaran Kurum, 2022 yılının sonuna kadar evine giremeyen hiçbir afetzedenin kalmayacağını da belirtti.

Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Kurum "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız bir paket açıkladılar 0,99 oranıyla 2 milyon liraya kadar ev alabilen vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla bir çalışma yapılıyor. Gereken her şey yapılıyor, yapılacak" dedi.

Fahiş Fiyata Takip

Tedarik zincirinin normale dönmesiyle ham madde girdi fiyatlarının azalacağını, azalmasıyla da maliyetlerin düşeceğini belirten Kurum "Konut fiyatlarının normalleşmesi adına devlet olarak yapılması gereken her türlü müdahaleyi yapacağız. Konut fiyat artışının takibi de dahil. Fahiş fiyat artışlarını bire bir takip ediyoruz.

Bundan sonraki süreçte de maliyetleri düşürmek için gerekli olan her türlü katkıyı özel sektörümüze, vatandaşımıza vereceğiz. Konut edindirme amacıyla yapılacak projelere destek vereceğiz. Kentsel dönüşümün artırılması, daha da etkinleştirilmesi için destek vereceğiz. Konutu sadece konut imarlı yerlere yapacağız" dedi.

Belediyelerle Ortak Proje

Kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da destek paketini açıkladıklarını anlatan Kurum, "Bu noktada kira üzerine de Adalet, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkan sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. Bunu yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" şeklinde konuştu.

TOKİ Ağustos Ayında Devrede

Kurum, "Maliyetleri düşürecek, hem sektörümüze hem vatandaşımıza daha uygun şartlarda konut yapılmasına imkan sağlayacak, hem de vatandaşımızın erişimi kolaylaştıracak projeyi yakın zamanda açıklayacağız. TOKİ ile 1 milyon 137 bin konut ürettik.

Bunları 15-20 yıl vadeyle şehit aileleri, alt gelir, emekli vatandaşlarımıza verdik. Bu projeye de devam edeceğiz. İnşallah ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bunu milletimizle paylaşacak.

Yine büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak amacıyla 81 ilimizde yapacağız" dedi. Bunun bir sosyal konut projesi olacağını belirten Kurum, "Öncelik konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı iller olacak" diye konuştu.

Fiyatları Yabancıya Satış Artırmıyor

Konutlardaki fiyat artışlarının yabancı vatandaşa konut satışından kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin olarak da Kurum, "Son 5 yıla baktığımızda yılda 40 - 50 bin civarında yabancılar konut alıyor. Yani 1,5 milyon konutun yüzde 3'ü. Yabancıların almasıyla konut fiyatının artması aynı düzlemde değil. Yani yabancılar aldı diye konut fiyatları artmıyor" açıklaması yaptı.

Noterde Tapu Devri Nasıl Yapılır? Noterde Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Riskli Yapılar için Uyarı

Türkiye çapında 350 bin konutun yapımının da devam ettiğini dile getiren Kurum, yapılan meydan ve diğer kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin de bilgi vererek "riskli binalarda oturmayın" uyarısında bulundu. İstanbul Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkındaki bir soru üzerine de Kurum "İnşallah 2023 itibarıyla konutların teslimlerine başlayacağız" bilgisini verdi.

Editör: Türkiye Kulisi