Bodrum'da 120 metrekarelik bir dairenin kirası, ortalama 40 bin 615 liraya ulaştı. İstanbul'da kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 145 liraya yükselirken Antalya'da son bir yıl içinde konut kiraları yüzde 70 arttı.

Öte yandan sektör temsilcileri eylül ayında yüzde 30 artışın daha yolda olduğunu kaydetti.

Yurt genelinde derinleşen fahiş kira artışı yılın ikinci çeyreğinde daha fazla büyüdü. Durdurulamayan artış ev sahibi ile kiracı arasında kan dahi dökerken mahkeme salonları anlaşmazlık dosyalarıyla doldu taştı.

Büyümeye devam eden sorun gayrimenkul değerleme platformu Endeksa'nın verilerinde de kendisini gösterdi. Verilere göre yılın ikinci çeyreğinde ülke genelinde konut kiralarındaki yıllık değer artışı yüzde 138'e çıktı. 

Türkiye'de konut metrekare kira fiyatlarının en yüksek olduğu kent ise Muğla oldu. Kentte ikinci çeyrek itibarıyla metrekare konut kira fiyatları 211.89 lira, ortalama kira fiyatı 24 bin 367 lirayı buldu.

BODRUM, İSTANBUL'U GEÇTİ

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre, hem yerli hem yabancı turistin gözdesi Bodrum ise kiraların en yüksek olduğu ilçe oldu. Bodrum'da 120 metrekarelik bir dairenin kirası, ortalama 40 bin 615 liraya kadar çıktı.

Milas'ta kiralar ortalama 20 bin, Marmaris'te ise 18 bin 904 lira oldu. Kentte 2019'dan bu yana kiralarda yaşanan artış yüzde 800'ü geçti. Muğla'da son bir yılda kira artışı ise yüzde 56 oldu.

İstanbul'da kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 145 liraya yükselirken, 100 metrekare bir konutun ortalama kirası da 14 bin 454 lirayı buldu. Sarıyer'de ortalama kira 35 bin 294 lirayı bulurken, Beşiktaş'ta ortalama kira 32 bin lira, Şile'de 24 bin 150 lira oldu.

ANTALYA VE İZMİR'DE DE MANZARA AYNI

Yılın ikinci çeyreğinde Antalya'da ise ortalama metrekare konut kira fiyatları 140.95 lira, aylık kira fiyatı 15 bin 504 lira oldu.

Fahiş kira artışları ile sık sık gündeme gelen Antalya'da son bir yıl içinde konut kiraları yüzde 70 arttı.

Kentte konut kiralarında en fazla değer kazanan ilçeler Manavgat, Döşemealtı, Kepez, Gazipaşa, Finike oldu.

Kemer'de 100 metrekarelik bir konutun kirası ortalama 18 bin 750, Serik'te 18 bin 666, Konyaaltı'da ise 17 bin 500 lira oldu. 2019'dan bu yana kentteki kira artışı yüzde 679'a ulaştı.

İZMİR, KİRA ARTIŞINDA 4'ÜNCÜ SIRADA

İzmir'de yılın ikinci çeyreğinde kira artışının en fazla olduğu dördüncü kent oldu. İzmir'de son bir yılda konut kiraları yüzde 126, bir önceki çeyreğe göre de yüzde 41 oranında artış gösterdi.

Konut Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 90 Yükseldi Konut Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 90 Yükseldi

Kentte 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kirası 14 bin 986 liraya yükseldi. Çeşme'de 140 metrekarelik bir dairenin kirası ortalama 33 bin 143 lira olurken, Karaburun'da 26 bin 778 lira, Foça'da ise 24 bin 390 liraya çıktı.

Kanuni olarak yüzde 25'lik sınır getirilen kira artış oranları ve yüksek enflasyon ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirirken, hızlı tahliye için ev sahipleri taktik değiştirdi.

Ev sahipleri tercihlerini, daha önce kiralamalarda pek tercih edilmeyen bekar ve öğrencilerden yana kullanmaya başladı.

KİRALAR YÜZDE 30 ARTACAK

Öğrencilerin genellikle kısa süreli ev kiraladığını anlatan İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, ev sahiplerinin uzun süreli kiracı istemediğini belirterek, “Eskiden bekara ev vermeyiz derlerdi. Piyasada daire çok fazlaydı. Uzun süre kalacak bir kiracı tercih edilirdi ancak artık Türkiye'deki kiralık daire arayışı arttı.

Mülk sahipleri doğal olarak en kısa süre kalacak kiracı arayışına yöneldi. Eskiden ev sahipleri öğrencilere, bekara ev vermezlerdi. Şimdi ise üniversitede son sınıf ya da 3'üncü sınıf öğrencileri tercih ediliyor ya da ‘Bekar olsun yarın evlenir gider' diyorlar” diye konuştu.

Kiralık daire sayısının az olmasının fiyatları da artırdığını söyleyen Akgün, eylül ayında yüzde 30 daha artış beklediklerini belirtti. Akgün, son 2 yılda bölgede kiraların yüzde 600 arttığını, Karşıyaka, Bornova, Güzelyalı gibi yerlerde en düşük kiraların 10 bin liradan başladığını belirtti.

Editör: Türkiye Kulisi