Kamu Bülteni'nde yer alan habere göre Bakan Bozdağ, yükselen kiralarla ilgili açıklama yaptı.

Tapu ve kadastroda "3 boyutlu" dönem başlıyor Tapu ve kadastroda "3 boyutlu" dönem başlıyor

Ukrayna-Rusya Savaşı derken konut krizi patlak verdi.  

İnşaatlarda ciddi azalmalar yaşanırken, bu durum en çok fiyatlara yansıdı. Konut satışı fiyatları ile birlikte kiralarda rekora doğru koşuyor.

Bakan Bozdağ, yaptığı açıklama da, kiracıları ve ev sahiplerini koruyacak bir tasarı geleceğini belirtti.

Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bu konuda çalışma başlattığını ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte destek verdiklerini söyledi.

Bozdağ açıklamasında, "Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var.

Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor, önemli olan burada bir çizgide yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor.

Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var.

Bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber Adalet Bakanlığı olarak da bu çalışmalara katkı veriyoruz.

Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor ama bu konuda ortada bir mesele var, bu mesele de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor." dedi ve devam etti:

“Devletin koyduğu bir standart yok da, bizim kanunlarımızın hükümleri var, onların koyduğu bir standart var, yoksa bu konuda bir ölçü yok.

Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Burada ne çıkacak şu anda bir şey söyleme imkanım yok.

Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa biz bu formülle ilgili adım atabiliriz. Ama şu anda henüz böyle bir formül ortaya çıkmış değil, dediğimiz gibi ilgili bakanlıklar çalışıyor." İfadelerini kullandı.

Düzenlemede Hollanda Örnek Alınıyor

Hollanda, artan kiraların önüne geçmek ve gerekli düzenlemeleri kontrol altına alabilmek için ev fiyatlarını devletin belirleyeceğini bildirdi. Bir ev için kriterler olacak.

Oda sayısı, metrekaresi, evin özellikleri, ankastre olması, vestiyer olup olmaması gibi özelliklere evin kirası devlet tarafından belirlenecek ve ev o fiyatın üzerine kiralanamayacak.

Editör: Türkiye Kulisi