Karar'da yer alan habere göre, Kanada'da 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan yeni karar Türkiye'nin de gündemine bomba gibi düştü.

Kanada'da yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle yabancılara 2 yıl boyunca konut satışı yapılmayacak kararı açıklanırken Türkiye'de de benzer bir karar alınması gerektiği belirtildi.

Konut fiyatlarındaki artışın yanına ekonomik krizle eklenince Türkiye'de de konut sıkıntısı her gün artmaya devam ediyor.

Türkiye'de vatandaşların yabancı kişilere konut satışının durdurulmasını isterken hükümet bu yönde adım atmayı başaramadı.

Özellikle Antalya gibi turistik yerlerde yaşayan yabancılar için konut satışlarının durdurulması talep ediliyor.

Konut sıkıntısı her geçen gün artarken son olarak imza kampanyası başlatıldı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

ÇARPICI RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI

Tüketici dernekleri ve bazı sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar kapsamında yabancılara konut satış yasağının fiyatları ve kiraları ulaşılabilir bir seviyeye çekilebileceği ifade edildi.

Bazı sektör temsilcileri ise bu kararın 10-15 milyar dolarlık döviz girişini durduracağını savunmaktadır.

Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile dikkat çeken Buğra Gökçe, son 5 yıl içerisinde yabancılara 40 milyon 500 bin metrekarelik gayrimenkul satıldığını vurguladı.

Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Buğra Gökçe şu ifadeleri kullandı:

“Her yıl yabancılar ortalama 8 milyon m2 taşınmaz alıyor. Yani her yıl yaklaşık Beyoğlu ilçesi kadar bir alan yabancılara satılıyor. Yabancılara satış konut krizini derinleştiriyor.”

GEÇTİĞİMİZ YIL 75.185 KONUT ALINDI

Geride bıraktığımız yıla bakıldığında yabancı uyruklu kişilerin tam 75.185 konut satın aldığı görülmektedir. 2021 yılında ise bu sayı 68.168 olarak açıklandı.

Türkiye'de konut satın alan ülkeler arasında ilk 3 sırada Rusya, İran ve Irak uyruklu kişiler yer alıyor.

Bu kapsamda son 2 yıl içerisinde 473.000 vatandaşın yaşayabileceği konut yabancı uyruklu kişilere satıldı.

Bakanlıktan Ali Mahir Başarır'ın soru önergesinde verdiği cevap kapsamında 2002-2020 yılları arasında yabancılara toplam 115 milyon metrekarelik satış yapıldığı açıklandı.

2020 2021 ve 2022 yıllarının da eklenmesi durumunda toplamda 138 milyon metrekarelik alım yapıldığı görülmektedir.

Bu kapsamda yabancılar için yapılan konut satışının toplam yüzde 5 seviyesine ulaştığı ve konut üretiminin talebe yetişemediği belirtildi.

YABANCILARA KONUT SATIŞI YAPILMASIN

Yabancılar için yapılan konut satışları için yapılması gerekenleri dile getiren Buğra Gökçe, yabancılara satışlar durdurulsun ifadelerini kullandı.

Gökçe, demografik değişimlere uygun planlamayla sosyal konut üretimi yapılmalı şeklinde konuştu.

Tapu ve kadastroda "3 boyutlu" dönem başlıyor Tapu ve kadastroda "3 boyutlu" dönem başlıyor

MİLLET İTTİFAKI DURUMA EL ATTI

Bugün yapılan açıklamalar kapsamında Millet İttifakı konut probleminin önüne geçmek için önemli bir adım attı.

Yabancı vatandaşlara yapılan konut satışlarının durdurulması yönündeki talepleri dikkate alan Millet İttifakı iktidara gelmeleri durumunda yabancılara konut satışını durduracaklarını ifade etti.

Editör: Türkiye Kulisi