Türkiye Gazete'den Necmi Çiçekçi'nin haberine göre, daha çok tekli evler şeklinde görmeye alıştığımız Tiny House konsepti, özellikle depremden sonra ‘site’ ve ‘köy’ şeklinde projelendirilmeye başladı.

İçinde güvenliği, peyzaj alanları, havuzu bulunan bu projelerde fiyatlar da hızla arttı. İstanbul’da; Çatalca, Silivri ve Arnavutköy ilçelerinde çoğalan Tiny House köyleri farklı bir hayat sürmek isteyenler için alternatif oluşturuyor.

Bu projelerde hazır Tiny House evleri kiralamak ya da satın almak mümkün. Köy içinde yer alan arsalara kendi evinizi getirebilme imkânı da mevcut.

İMAR İZNİ GEREKİYOR MU?

Şayet kendi arsanıza Tiny House yapmak isterseniz bunun için belli kriterleri karşılamanız gerekiyor. İki çeşit Tiny House bulunmaktadır.

Tekerlekli Tiny House; Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında olup, tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı olarak yasal bakımdan ‘Çekme Karavan’ niteliğindedir. Ayrıca İmar Kanunu bakımından bir izin-ruhsat alınması gerektirmez. İmarlı bir arsaya ya da tarla vasıflı bir araziye konulabilir.

Bu hâllerde yasal olarak ‘park etmiş araç’ ile aynı hukuki statüye sahip olacaktır. Sabit (Tekerleksiz) Tiny House ise; 3194 sayılı İmar Kanunu’na tabi olmakla birlikte kanunun 2. maddesinde belirtilen;

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmî ve özel bütün yapılar bu kanun hükümlerine tabidir.” Kısacası mutlaka yapı ruhsatı alınması gereklidir.

AVANTAJLARI

Daha düşük bütçeyle ev sahibi olmanıza imkân sağlar. İsteklerinizi belirleyip evinizi seçtikten sonra evinize hızlıca kavuşabilirsiniz. Tekerlekli Tiny House’u gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

Bu durum size büyük bir özgürlük sağlayacaktır. Tekerlekli eviniz için imar izni olan bir arsaya ihtiyacınız yok. Dilediğiniz yere park edebilirsiniz. Eviniz oldukça küçük olacağı için elektrik ve su gibi masraflar da az olacaktır. 

Konut Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 90 Yükseldi Konut Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 90 Yükseldi

DEZAVANTAJLARI

Evden çalışıyorsanız, özellikle soğuk ve yağmurlu havalarda bahçeyi kullanamayacağınız için küçük bir alanda çalışmayı göze almalısınız. Sabit Tiny House’unuzu genellikle şehre çok yakın konumlandıramayacağınız için işe gidip gelmek için yolu göze almalısınız.

Yanınıza alacağınız eşyalardan büyük bir kısmını Tiny House’a sığdıramayacağınız için elemeniz gerekecek. Elektrik ve su tesisatının olmadığı bir alanda yaşamak isterseniz hayat daha zor olacaktır.

Editör: Türkiye Kulisi