Emlak vergisi, düzenli olarak her yıl belediyeler tarafından tahsil ediliyor. Arazi, arsa ve bina sahipleri iki taksit haline ödemeleri yapabiliyor. Emlak Vergisi ne zaman ödenir? İşte konu hakkında detaylar...

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergileri, her yıl iki eşit taksitle tahsil ediliyor. Zamanında ödenmeyen emlak vergisi için de belli oranlarda gecikme zammı uygulanıyor. Ayrıca tek seferde ödenebileceği gibi iki taksit halinde de ödenebiliyor.

Emlak vergisi ödenirken belediyelerden tahsis edilen beyannamenin doldurulması gerekiyor.

Yabancıya Konut Satışında Alt Sınır Yükseldi Yabancıya Konut Satışında Alt Sınır Yükseldi

Belediyeler tarafından tahsis edilen ödemeler için ilk taksitlendirme Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksitlendirme ise Kasım ayında yapılıyor. Bu doğrultuda emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri de 31 Mayıs'a kadar yapılacak.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisinin mükellefi; bina, arsa ve arazinin maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi (kullananlar), her ikisi de yoksa bina, arsa ve araziye malik gibi tasarruf edenlerdir. Paylı Mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyorlar. Konut sahibi olanlar emlak vergisini yıl içinde iki taksit olarak ödeyebiliyor.

Editör: Türkiye Kulisi